789 jonge padi, suikerriet en drgl. Beperking in het aantal mee te nemen legerpaarden is blijkbaar wel gewenscht. Wat de koelies betreft zij aangeteekend, dat zij, als Hindoes, geen rund- daarentegen wel karbouwen- en varkensvleesch en vooral visch eten. Overigens is de Baliër sober, drinkt weinig en eet ongeveer dezelfde toespijzen als de Javaan. Is door goede legering en verpleging voor de gezondheid van den troep gezorgd, zoo dient nog rekening gehouden te worden met de meest voorkomende ziekten. Pokkenepidemieën breken vaak op Bali uit; vaccinatie bracht daarin wel veel verbetering, doch voornamelijk in de gouvernementslanden en in de vazal rijken in Tabanan en Bangli is de pokziekte endemisch. In de stranddesa's, vooral van Badoeng, heerscht veel syphilis (kongkanan), tot welker verspreiding de publieke dansmeiden sterk bijdragen. Aangezien deze vrouwen zeer vrijmoedig zijn, zal alleen door haar streng te weren uit den omtrek der bivaks verspreiding van bedoelde ziekte beperkt kunnen worden. Beri beri (roempoeh), cholera (groeboeg) en lepra (sakit gede) doen zich weinig voor. Lepralijders worden op Bali zorgvuldig in bijzondere kampongs afgezonderd. In sommige tijden van het jaar komen nog wel koortsen voor in de lagere streken, doch overigens is Bali even gezond als andere om hun gezondheid bekende warme streken in Indië. De temperaturen zijn als die op Java op dezelfde hoogte boven de zee, eerder iets koeler door den zeewind, die zich overal doet gevoelen. In de bergstreken zullen de nachttemperaturen het gebruik van dekens noodig maken. Eenmaal roet bovenstaande gegevens bekend, zal daarmede zeker rekening gehouden zijn bij de voorbereiding der expeditie, zoodat ongetwijfeld een goede uitslag met een kleinst aantal slachtoffers gewaarborgd is. Moge dan verder deze inspanning onzer troepen tot een blijvend resultaat leiden, ten nutte zoowel van het Balineesche volk als van Groot-Nederland E. P. M. Augustus 1906.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 303