792 Aan de achterzijde van het kanon vindt men de ligplaats voor het sluitstuk. Het sluitstuk is schroefsluiting in de as der ziel, concentri sche schroefsluiting- dus. Het wordt met een enkele handbeweging geopend en gesloten en bestaat uit 21 onderdeelen, welke in hoofdzaak dezelfde zijn als bij de „Leitwelle" der snelvuurkanonnen. Het sluitstuk heeft den vorm van een rechthoekig afgeknot- ten kegel. De as van het sluitstuk en de zich daarin bevindende slagpin, liggen excentrisch tenopzichte van de as der ziel, zoodat de opening, midden in het voorvlak alleen bij geheel gesloten sluit stuk in het verlengde van de as der ziel en dus voor het slag hoedje van de patroon komt. Doorschieten van de slagpin is slechts bij geheel gesloten sluit stuk mogelijk; in iedere andere stelling is doorslaan van de slag pin en hierdoor ontijdig afgaan van het schot onmogelijk. Op het ronde oppervlak van het sluitstuk vindt men afgebroken schroefdraden, zoodanig, dat vijf sectoren met en vijf zonder schroefdraad verkregen worden. De schroefdraden passen in uit- freezingen in de ligplaats van het sluitstuk, waarin zij bij slui ten van dat sluitstuk gevoerd worden. Het voorvlak van het sluitstuk sluit bij gesloten kanon de ziel af en vormt den stootbodem, waartegen de patroon rust. Het achtervlak van het sluitstuk heeft een tap, ter verbinding- met het mechanisme van beweging, en eene insnijding waarin de hefboom van den aftrekker komt te liggen bij geheel gesloten sluitstuk Op den omtrek van het achtervlak is een sectorvormige un freezing, welke na draaiing van het sluitstuk van 36° om zijn as, door aanslaan tegen een aan de kulas bevestigden pal, de draaiende beweging van het sluitstuk bij openen en sluiten stuit. Het sluitstuk is van binnen concentrisch uitgeboord. In de zijwanden van die uitboring vindt men drie afgebroken schroef- vlakken van 60° elk, waarin de schroefdraden van den sluitstuk- arm treden. Op dien sluitstukarm zitten de onderdeelen van het repeteermechanisme. De ruimte in het sluitstuk wordt af gesloten door een op den arm bevestigde sluitplaat.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 306