793 Links boven op den sluitstukarm bevindt zich de hefboom tot openen en sluiten van het sluitstuk. Het aftrekken geschiedt door terugtrekken van den hefboom van den aftrekker, of middels een aan die hefboom bevestigd aftrek touw. Achter aan het sluitstuk bevindt zich de veiligheidsbout. De woorden „Feuer" en „Sicher", welke door draaien van de bout zichtbaar worden, geven aan of het stuk gereed is om te worden afgevuurd, dan wel veilig is. Alleen als het woord "Sicher" zichtbaar is, kan het sluitstuk geopend worden. Ook kan in deze stelling met geladen stukken ge marcheerd worden, enz, zonder gevaar voor afgaan van het schot. Een bijzondere inrichting voorkomt nog het vanzelf opengaan van het sluitstuk. Is het woord "Feuer" zichtbaar dan kan het stuk worden af getrokken. Is het sluitstuk niet volkomen gesloten, dan werkt de aftrek ker niet. Bij het sluiten van het sluitstuk wordt tevens de patroon geheel in de kamer gedrukt, terwijl, zooals gezegd, eerst bij volkomen gesloten sluitstuk, de punt, van de slagpin tegen over het slaghoedje komt. Hoewel aan de Leitwelle door ons toch nog de voorkeur ge geven wordt boven deze schroefsluiting, kwamen wij er toch toe deze laatste aan te bevelen, omdat hierdoor bij den korten loop een kaliberlengte getrokken gedeelte gewonnen werd. Met het oog op de gewenschte gestrekte baan moest het getrokken gedeelte zoo lang mogelijk zijn. Dit klemt thans nog meer, nu de lengte van het kanon van 1.30 op 1.25 teruggebracht moest worden, om de kanonlast niet nog zwaarder te doen worden. Excentrische schroefsluiting kon niet toegepast worden, omdat de metaaldikte van de kulas hiervoor, tenkoste van die van den loop, vermeerderd zou moeten worden. Centrale schroefsluiting is de lichtste van de bestaande afslui tingen. Een nadeel is, dat men na het inbrengen van de patroon voor zichtig moet zijn voor overhaast sluiten om de hand van den lader niet te klemmen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 307