794 Het nadeel van het wel eens ontijdig afgaan van het schot, tengevolge van hard toeslaan van het sluitstuk of door dreuning bij geladen vervoer der stukken, werd door hetzelfde veiligheids mechanisme als bij de Leitwelle wordt toegepast weggenomen. Een nadeel is nog het gevaar van vuil worden der schroef draden, waardoor storingen in de werking van het mechanisme van beweging zouden kunnen ontstaan. Goed invetten is hiertegen een voorbehoedmiddel, terwijl het uitvegen en reinigen zeer gemakkelijk is. Wat overigens veiligheid en goed werken van hetbewegings- en repeteermechanisme betreft, staat de schroefsluiting thans niet meer bij de Leitwelle ten achter 1). B. Ballastmantel. De ballastmantel is een halve holle cijlinder van 100 K. G. gewicht. De mantel wordt op het kanon gelegd, zoodanig dat de kragen op het kanon in de uitfreezingen in het binnenste van den man tel grijpen. De mantel wordt vervolgens aan de slede van de wieg be vestigd middels vier half geopende oogen, waardoor grendelbouten met bajonetsluiting gestoken zijn. De bouten eindigen in krukken, welke 90° omgelegd kunnen worden, waardoor de mantel wordt vastgezet. Door pallen zijn deze krukken tegen terugdraaien verzekerd. Een deel der grendels is afgesneden, zoodat zij daar ter plaatse halve cylinders vormen. Bij omgelegden grendel ligt een deel van die halve cylinder in een uitfreezing in het binnenste van den mantel, waardoor deze niet meer opgetild kan worden. Voor en achterwaartsche bewegingen zijn uitgesloten door de ligging op de kragen van het kanon. Worden nu de grendels 90° teruggedraaid, dan treden de bouten terug in de halfgeopende oogen en komen ze vrij van de uitfree zingen in den mantel. Deze kan nu opgetild en afgenomen worden. De ballastmantel dient alleen om het gewicht der massa, welke tengevolge van het schot terugloopt, te vermeerderen. 1) Wij behandelden deze kwestie uitvoerig naar aanleiding van de opmerking van den Heer Pabst I.M.T. 1905 blz. 910.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 308