798 De staart eindigt in een draaibaar affuitoog, waaraan de breede schopspoor bevestigd is. F. Richtmiddelen Deze bestaan uit een libelopzet met hoekmeter en kijker, het geheel gedragen door een arm, zoodanig aan de wieg bevestigd, dat het gemakkelijk kan worden afgenomen. Door prisma's is de kijker zoodanig naar boven verlengd, dat het objectief wel voor de opening in het schild komt, doch het hoofd van den richter beneden die opening blijft. Inrichtingen zijn aangebracht tot correctie van den schee ven radstand en voor indirect richten. De opzetstang kan uitgeschoven en door een schroef vastge zet worden. In de stang zitten teloscoopsgewijs verlengstangen, waardoor de richtlijn tot op 1.70 boven het maaiveld gesteld kan worden. Boven op de stang is een draagvlak aangebracht, waarop de hoekmeter, enz. is bevestigd. Op den kijker bevindt zich een hulp vizier voor directe richting met uitschuif bare diopterbuis. De richtlijn over dit vizier is evenwijdig aan die van den kijker. Overingens komt het richttoestel in hoofdzaak overeen met de richtmiddelen in Nederland bij het nieuwe veldgeschut toe gepast. Uiteennemen en inelkaar zetten van het stuk. Om het stuk uiteen te nemen wordt het kanon horizontaal gesteld. De arm met opzet en het schild worden afgenomen. Daarna worden de krukken van den mantel omgelegd; dooi de oogen, welke aan bovenvóór- en achterzijde zitten, worden hefspaken gestoken, waarna de mantel wordt opgetild en in de lengte op het draagzadel gelegd wordt. Door de oogen, voor- en achterhoven aan het kanon aangebracht, worden nu de hefspaken gestoken, waarna het kanon uit de slede gelicht en eveneens volgens zijn lengteas op een draag zadel gelegd wordt. Vervolgens wordt de koppeling van de klauw van de wieg met den wiegdrager los gemaakt, de wieg een weinig naar rechts

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 312