802 - De prijs van het kanon werd ruwweg geschat op f 7500 tegen die van een veldkanon f 10.000. Per vuurmond is dus het ..gedragen" kanon f 2500 goedkooper, dan een ..gereden" kanon, zoodat men hiervan 4 tegen 3 andere kan nemen of, de overige kosten gelijkstellende, vier batterijen gedragen tegen drie batterijen bereden veldartillerie. Gaan wij nu na, welke wijzigingen het kanon, enz. zal moeten ondergaan om volgens onze bescheiden meening voor Neder- landsch-Indië geschikt te zijn. Het „Overzicht van de Schiet- en Rijproeven" zal ons hierbij als leidraad dienen. AMaterieel. a. Paardetuig. Het bij het Skoda'sche eenheidszadel behoorende tuig zal moeten worden ingericht tot draagtrektuig, zooveel mogelijk met behoud van de samenstellende deelen van het tegenwoordig in N. I. gebezigde draagtrektuig. b. Eenheidszadel. Op dit zadel passen alle lasten, waarin het stuk verdeeld wordt en tevens de munitiekorven. Het bestaande eenheidszadel heeft het nadeel, dat de lasten te hoog liggen, Door verkorten van de verticale tap onder aan de wieg, welke hij gedragen vervoer voldoende vrij moet blijven van den rug van het draagdier, kan de bovenbouw lager genomen worden. Hierdoor komen de bovenlasten nader bij den rug van het draag dier te liggen. De ligging van het zwaartepunt wordt gunstiger. Verschuiven van de lasten wordt er door voorkomen, terwijl het dragen voor de dieren gemakkelijker wordt. c. Kanon met sluitstuk. De hefboom van den aftrekker bevindt zich aan de linkerzijde van het kanon. Het is wenschelijk, dat het aftrekken geschiedt door den sluit- stukbediende, die rechts van het stuk geknield ligt. Een tuimelaar zou daarom aan de kulas bevestigd moeten worden tot het overbrengen van de beweging naar rechts.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 316