805 de vooraffuifc, plaats moeten hebben op de wijze als thans het geval is. De bout van het affuitoog, waarom de spoor draait, kan dan vervangen worden door een buis b. Gedragen vervoer Het gewicht van het draagtrektuig zal 25 K.G. bedragen. Voor het vervoer van het stuk alleen zijn vijf draagdieren benoodigd. Een zesde draagdier draagt het schild, de vizierin richting, uitrusting- en reservedeelen, het lemoen en eenig pionier gereedschap, totaal 90 a 100 K.G. Bij het gewijzigde Skóda'sche eenheidszadel zal de ligging dei- lasten zoodanig zijn, dat het zwaartepunt zoo laag mogelijken boven het midden van het zadel valt. Nu de genomen draagproeven uitgewezen hebben, dat het ge dragen vervoer van het K. T. materieel in geen enkel opzicht achterstaat bij dat van het tegenwoordig materieel en dat bij langdurig gedragen vervoer het mindere gewicht der lasten merkbaar wordt, zal dat bij den gedragen veldvuurmond, waar de lasten minder zijn, nog meer het geval wezen. Onderstaand staatje geeft een vergelijkend overzicht van de lasten bij gedragen vervoer van de 7 c.M. L/14, de 7 c.M. K. A. en het veldkanon. Kanon I Mantel II Wieg III vooraff. IV achteraf!. V Schild enz. VI Toelich tingen. 7 c.M. L/14 K.T. 7 c.M. K.A. VeldKanon 140 166.5 137 125 140 140 131 158 125 142 151 125 123 2) Wat betreft den tijd voor op- en afladen, het met de handen bewegen van het stuk, het in batterij stellen, het benoodigd aantal bedieningsmanschappen en de stabiliteit van het mate rieel, twijfelen wij niet of het veldkanon zal in geenen deele achterstaan bij de 7 c.M. L/14 K.T. Hier zal evenwel ook gelden, dat, kan voor de bediening van het in stelling staande stuk met minder manschappen worden volstaan, voor het transport, op- en afladen, uiteennemen en in 1) Met pak- tasschen enz. 2) met tem- peertoestel.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 319