521 toegevoegd zouden moeten worden art. (pompoms of mitrailleurs) en bereden infanterie 1) (op Javaansche paarden of—en—rijwielen), benevens een zeer mobiele trein en een seinafdeeling. De brigades hebben echter ook beredenen (veiligheidsdienst en ordonnansen) noodig, terwijl eveneens bij de overige onder- deelen vali het veldleger bereden ordonnansen geen weelde zijn 2). En al wordt hiervoor geen cavalerie vereischt, zelfs bereden inf. stampt men niet uit den grond. Evenmin als men cavalerie verkrijgt door goed geoefende ruiters op onvoldoend afgerichte en ongetrainde paarden te zetten, evenmin heeft men bereden infanterie door uitstekende infanteristen, onvoorbereid een kam- pongpaard of rijwiel te geven. Zorgvuldige en langdurige oefening is noodig. Waar boven dien de bewegingsoorlog dieren verslindt, is ruime reserve een vereischte 3). Aan hen, die beweerd hebben, dat een aanvallend optreden onzerzijds niet gewenscht is en dat we beter doen den vijand af te wachten in een sterke stelling (bijv. N. en Z. waarts van Pesing), omdat we dan met zooveel minder cavalerie kunnen volstaan, geef ik in overweging, in gedachte die stelling te be zetten en na te gaan, hoever we ons Z.-waarts zullen kunnen uitbreiden, waar de reserve moet werden opgesteld, en waar de cavalerie, en voorts na te gaan le welke wegen den vijand van Tangerang ook in Z.O. rich ting (Kebajoran) desnoods na eenige verbetering ter beschik king staan; 2e welke wegen uit de stelling voeren; 3e hoe de oorzaak van de ongetwijfeld groote sterkte van deze stelling in front, tevens oorzaak is, dat we uit het front niet of slechts moeilijk tot een offensief kunnen overgaan 4e hoe de wegen naar Buitenzorg als terugtochtswegen wei nig of geen waarde hebben; en 5e wat de gevolgen zullen zijn als teruggetrokken moet wor den in de richting Bekasi, vooral als de tegenpartij overmach- 1) Zie „Aufklarung und Siclierung" von Liman. 2) Zie M. W. No. 123/1905. 3) Zie Noot 2) vorige bladzijde.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 31