806 elkaar zetten, enz. meer manschappen dan vroeger noodig zul len zijn. C. Vuren. In het „Overzicht" worden de voordeelen van den kanonte rugloop boven de veerspooraffuit aangegeven. Wij zouden hier nog aan willen toevoegen, dat de kanonterug loop het toepassen van subtielere richtmiddelen en het aanbrengen van schilden heeft mogelijk gemaakt. Het uitwerken van ons project was alleen mogelijk door toe passen van den kanonterugloop. Immers de kleine affuithoek, verkregen door de lange staart en kleine vuurhoogte, maakt, dat de affuit de hydraulische rem voldoende steunen kan en toch onbeweeglijk blijft staan. Steeds was het streven bij vuurmonden de vuurhoogte zoo klein mogelijk te nemen, omdat: bij kleine vuurhoogte de hefboomsarm van het draaimoment, dat bij het schot een springen van het geschut draaien om het achterste steunpunt veroorzaakt, korter wordt; een stuk met kleine vuurhoogte een kleiner doel biedt; een zoodanig stuk lichter dekking vindt in het terrein; terwijl ten slotte het zwaartepunt van het stuk lager komt te liggen, waardoor het als voertuig stabieler wordt. Een nadeel is, dat richten over het stuk moeilijker wordt en reeds bij gewone bodembegroeiingen bij directe richtingen gebruik zal moeten worden gemaakt van het verlengstuk van de opzetstang. Lage ligging van de onderste deelen van het stuk maken ge reden vervoer over oneffen, met steenblokken of andere hinder nissen bezaaid terrein of langs diep ingesneden en ongelijke wegen moeilijk. Hieraan werd reeds gedeeltelijk tegemoet gekomen, door de cy linders neven de wieg te plaatsen. De stel schroef blijft echter be neden de as uit steken. Daarom zal het vervoer van het geschut langs en over dergelijke terreinen en wegen bij voorkeur gedragen moeten plaats vinden. Eij het tegenwoordige gedragen geschut ligt de vuurhoogte tusschen 500 en 750 m.M., bij ons op 510 m.M. De lengte van de affuit moet om het stuk stabiel te doen zijn zoo groot mogelijk genomen worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 320