807 Te lange affuiten zijn een bezwaar bij gereden vervoer op oneffen terrein, enz. Hieraan wordt tegemoet gekomen door in normale omstandigheden alleen de vooraffuit met kanon en wieg te rijden en de achteraffuit op te laden. Bij schieten met groote elevaties heeft een lange affuit meer te verduren dan een korte. Bij de constructie van de affuit moet met deze omstandigheid rekening gehouden worden. Ehrhardt kwam hierom op de gedachte de affuit teloscopisch inschuifbaar te maken, zoodat bij groote elevaties met een korte affuit gevuurd kan worden. Bij de vuurmonden met kanonterugloop wisselt de lengte van de affuit af van 2300 tot 2500 m.M., bij het project is zij 2200 m.M. Een kleine affuithoek werkt gunstig op de stabiliteit van het stuk bij het afvuren. Aan die stabiliteit wordt nog tegemoet gekomen door de groote onafhankelijkheid van het geschut van de terreingesteldheid en van de geringe uitwerking van het schot op de affuit. De groote onafhankelijkheid van de bodemgesteldheid ontstaat bij K.T. daardoor, dat spoedig een voldoend steunpunt voor de spoor gevonden wordt of een dergelijk steunpunt gemakkelijk door het graven of hakken van een kleine geul verkregen kan worden. Het emplacement van een stuk kan kleiner genomen worden, omdat het stuk niet terugloopt. De geringe uitwerking op de affuit is een gevolg van de om standigheid, dat hierop bij het schot niet meer de geheele terug stoot werkt, doch slechts de weerstand in de hydraulische rem, welke weerstand niet plotseling doch geleidelijk optreedt. Opspringen bij het schot mag niet meer voorkomen. Hierdoor worden raden en as gespaard en kunnen deze, evenals de affuit, lichter geconstrueerd worden. De verhoudingen van kanongewicht tot affuitgewicht worden hierdoor belangrijk gewijzigd, zoodat men tot een vergelijk geen vroeger geldende cijfers kan bezigen 1). Hetzelfde geldt met eenige wijziging voor het rendement van den vuurmond, als een gevolg van het toepassen van ballistische kruitsoorten. De gemiddelde gasdruk en de gemiddelde gasspanning in het 1) Zie I. M. T. 1905 blz 837 e. v. I. M. I'. 19(;6. SR

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 321