809 Cijfers zeggen hier niets. Het kanon verwerkt de spanning der gassen en drijft het projec tiel uit, hetgeen door de saamgestelde constructie, de fijnheid, zui verheid en scheikundige versterking van het gebezigde metaal en door de nauwkeurige en nauwgezette afwerking mogelijk zal zijn. De massa der terugloopende deelen vangt den terugstoot op. Hoe grooter de massa, hoe geringer de snelheid van den terug loop zal zijn. De terugloop wordt opgevangen door de hydrau lische rem en door deze slechts voor een deel en dan nog gelei delijk overgebracht op de affuit. De verhouding tusschen de gewichten van kanon en affuit kan hierdoor bij een gelede affuit een geheel andere zijn dan bij ongelede affuiten. Wij beschikken daaromtrent nog over onvoldoende gegevens. Overigens mogen nauwgezette proeven aantoonen, dat wij en met ons de Skodawerke in dit opzicht niet te optimis tisch geweest zijn. „Der Geist der stets verneint" zitte hierbij echter niet voor! Zeer hopen wij, dat de Heeren Muurling en Pabst deze proe ven zullen mogen en kunnen bijwonen. Hun naschriften bewe zen, hoezeer zij „au fond" onze medestanders waren. Aan hen, in vereeniging met andere deskundigen de feilen, welke het proefgeschut zeer zeker nog zullen aankleven, te verbeteren en te elimineeren om zoo te geraken tot het gewenschte resultaat! „Construeeren en daarna probeeren", zooals de Heer Muurling zegt! De Heer Pabst is van meening, dat in N. I. evengoed alsbv. in Britsch-Indië, China en Japan veldartillerie zou kunnen op treden. Z. W. E. G. gelooft niet aan specifiek Indische terreinen. Java's terrein gesteldheid zou bv. voor veldgeschut als het Ja- pansche geen onoverkomelijke hindernissen opleveren, als de bespanningen aan billijke eischen voldoen en aan de africhting van paarden en personeel alle zorg is besteed 1). Nu werd bij het Japansche veldgeschut geen K. T. toegepast en voldoet dit stuk niet aan moderne eischen. Het ballistisch vermogen, kaliber 7. 5 c. M., gewicht projectiel 1) I. M.T. 19(5 blz. 901 905

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 323