810 6 K. G., V0 457 M". en gewicht stuk in batterij 846 K. G., doen het niet staan boven het gedragen veldkanon van 7 c. M., pro jectielgewicht 5.4 K. G., V0 440 M. en gewicht stuk in batterij 560 K. Gwel voldoende aan alle moderne eischen. En wat ons personeel, hoe goed ook, aangaat, kunnen wij dit niet, wat energie, enz. betreft, vergelijken bij Japanners, die getoond hebben een op fatalisme, voortspruitend uit zeldzame Vaderlandsliefde, gegronde, niet te schokken moreel te hebben. Als mieren omzwermden de Japansche infanteristen de stuk ken om ze te brengen waar noodig. Het voorbeeld van het terrein van actie in Pet-ché-li tijdens de expeditie van 1900 1) gaat mank. Wij gelooven niet, dat veldartillerie in zulk terrein, onder werk zaam vuur van moderne artillerie vooruit gekomen zou zijn. De Chineesche vijand van toen was wel te vergelijken met onze b. v. In de toekomst zal hij, onder Japansche en andere leiding, zich ontwikkelen tot een B. V., waarmede rekening gehouden moet worden. Zooals wij reeds mededeelden, een nadere kennismaking met. het terrein van Midden-Java heeft ons, en met ons onzen col lega's de overtuiging geschonken, dat het slechts langs enkele secundaire wegen mogelijk zal zijn met veldartillerie op te rukken. „Gedragen" artillerie kan overal in dat terrein komen. Samenstelling der batterij 2). Wat ons voorstel tot samenstelling der batterij betreft, gaarne geven wij dit voor beter. Zij werd door ons slechts gereleveerd om de gedachten te bepalen en tot een vergelijk te komen. Doel en terreinverkenners moeten ons erachtens niet uit het personeel der batterij getrokken worden, zooals men noodgedrongen tot nu toe bij oefeningen doet, doch hieraan, goed bereden en goed geoe fend, boven de tegenwoordige sterkte, toegevoegd worden, even als nu in Nederland bij de veldartillerie het geval is. Wil men de stukscommandanten bereden maken, zooveel te- beter. Zou het uit een zuinigheidsoogpunt een overwegend be zwaar opleveren, dan late men het achterwege. 1) M. T. 1905 blz. 903 2) I. M. T. 1905 blz. 17 en 905

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 324