- 811 De invloed van den St. C. op de bediening zal, evenals die van den Gr. C. bij de infanterie, onder werkzaam vuur veel minder zijn dan vroeger. Toch blijft hij de onmisbare schakel tusschen S. C. en bediening. Wij zouden zelfs afzonderlijke schilden ter hunner dekking willen doen meevoeren Over de snelheid van beweging lieten wij ons reeds uit en ver schillen met den Heer P. van opinie, „dat snellere gangen dan stap bij de voorgestelde artillerie te velde geheel uitgesloten" zouden zijn. Het tegendeel is waar! De dieren kunnen het wel en bewijzen dit op de meest ongelegen tijdstippen, de menschen moeten het leeren Ook wat betreft het „in stelling sluipen" blijven wij met het oog op de eigenaardige toestand van ons leger wat aanvulling en reserve aangaat, bij ons gevoelen. Ook wij zouden het gaarne anders willen, doch het kan en mag niet door ons haast totaal gemis aan eenige reserve! In den "Russisch-Japanschen oorlog leerden de eerste slagen, dat de uitwerking van het artillerievuur van dien aard is, dat het vertoonen van een batterij gelijk staat met haar aan vernietiging prijs te geven, zooals de Russische artillerie in de slagen bij de Jaloe en Wafankou moest ervaren. En aan weerszijden beschikte men nog niet eens over kanonnen met K. T. Hierna werd zoowei aan Japansche als aan Russische zijde schie ten uit gedekte stellingen regel. Toch toonden beide parijen gedurende den oorlog in ruime mate begiftigd te zijn met energie, moed en doodsverachting. De noodzakelijkheid van „dekken" moet dus wel overwegend groot geweest zijn, te meer, daar men wist, dat als gevolg van het ongeoefend zijn in het indirect richten de vuuruitwerking belangrijk lijden zou. (Het is dus iets dergelijks als in den oorlog 70/71 toen de Duitschers gedurende den oorlog hun gevechtswijze moesten veranderen en van het gevecht in gesloten orde over gaan tot het gevecht in verspreide orde). Hoe geheel anders zal de vuuruitwerking zijn bij artillerie, die

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 325