813 Heb voor den vijand verwisselen van dien caissonachterwagen is onmogelijk. Onder het hevige snelvuur is bij stellingen, welke ingezien kunnen worden, alle verkeer met en in de batterij uitgesloten. De munitie bij het vurende stuk zal dus vrij spoedig uitgeput raken, terwijl ze dan juist het zeerst noodig is. Bij direct richtende batterijen zal de munitieaanvulling be zwaarlijk zoo niet onmogelijk zijn, terwijl bij indirect richtende batterijen die aanvulling gewoonlijk geen beswaar zal ondervin den 1). Wat het tempeeren van de G.K. betreft, zal dit, indien het niet door den sluitstukbediende of door den St, C. kan geschie den, aan afzonderlijke tempeerders moeten worden opgedragen. Het tempeertoestel zou hiertoe tusschen de zij wangen van de achterafïuit kunnen aangebracht worden, opdat ook de tempeer ders door het schild gedekt worden. De munitie zal verpakt worden in draagkorven van gevloch ten rotan met impermeabel doek bekleed. Iedere korf zal 5 K.G. wegen en 6- patronen bevatten, terwijl 2 gevulde korven 90 K G. wegen en dus een draaglast voor een paard zullen vormen Wij achten voor de munitie in de batterij B.G. en G.K. noodig, de eerste tegen schilden van vijandelijke batterijen, de laatste tegen levende doelen. Sinds openden zich nieuwe gezichtspunten. In den toekomstoorlog zullen artilleriestellingen niet meer te zoeken zijn in goed zichtbare epaulementen of op hoogten, maar wel op eenige honderden meters daarachter. Hiermede wordt de moeilijkheid van het bestrijden van schild- batterijen aanmerkelijk verhoogd. Had men vroeger aan de zichtbaarheid van de vurende stuk ken of aan de vlam een vasthoudingspunt, ook dat is thans ver vallen en zal men in den regel tevreden mogen zijn, wanneer zoo ongeveer de plaats bekend zal zijn, waar deze op zich zelf reeds zoo weinig kwetsbare doelen zich bevinden. Hoe moeilijk het is zelfs op zichtbare schildartillerie uitwerking 1) Mil. Speet. 190G blz. 130.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 327