815 ad b. Tegen het door schilden gedekte gedeelte wordt boven dien op den tusschen de grenzen liggenden afstand gevuurd, dus met korte intervallen geschoten. Hierdoor wordt verkregen, dat de deel en van het projectiel en de kogels, die onmiddellijk na het springen der G.K. de schilden of het materieel treffen, nog zooveel kracht hebben en nog zoo dicht bijeen gehouden zijn, dat het schild doorgeslagen en het materieel beschadigd wordt. Deze wijze van vuren is alleen tegen die doelen mogelijk, waartegen direct ivaarge- nomen kan worden. Is dit laatste niet mogelijk, dan moet men zich met een grootere grens tevreden stellen en op de daar tusschen liggende afstanden met verschillen van 50 M. strooien Bij zeer gunstige waarneming kan ook met Az (G. K. ofG.) gevuurd worden. Regel zal echter blijven Bz.-vuur met kleine intervallen" 1). Overigens verwijzen wij voor wat de voorschriften voor het gevecht der artillerie betreft, naar het artikel van den Kapt. der Inf. J. N. Bruyn: „Voorschriften Bereden-Artillerie, 1905 in den Mil. Speet. 1906 blz. 119. De hevige uitwerking, welke moderne artillerie in korten tijd op ongedekte doelen kan verkrijgen maakt het tot een dringenden eisch, dat zij tevens in staat moet zijn de vuurkracht der vijan delijke artillerie zoo spoedig mogelijk te onderdrukken. Van de G.K. in tijdstelling verschoten, kunnen slechts de zware springstukken het schild doorboren. De vulkogels zijn nagenoeg zonder uitwerking. Andere vulkogels te bezigen, zal slechts leiden tot een strijd tusschen projectiel en schild, als vroeger tusschen projectiel en pantser. In schokstelling springt de G.K. bij treffen van het schild eeist op 1 a 2 M. daarachter. De tophoek, waaronder de vul kogels en springstukken zich dan nog verspreiden, is zóó klein, dat de uitwerking tegenover de bediening gering blijft. Alleen bij B.G. met haar hevige plaatselijke werking is de uitwerking grooter. Echter dit vuur eischt een juistheidsschot ■en hiervoor een zichtbaar zijn van het doel. „Ongeacht de bezwaren, welke steeds het gevolg zijn van een uitrusting met twee soorten projectielen, brengt deze oplossing 1) Neue Militarische Blatter 1905, No 25.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 329