522 tige cavalerie bezit en onze treindienst niet in vredestijd wordt voorbereid. Aanzienlijk meer krachten voor den verkennings-, veiligheids- en ordonnansendienst, dan waarover we nu beschikken, zijn be slist noodig. In hoeverre de sterkte van onze genietroepen voldoende is,, kan ik niet beoordeelenwel echter is het te verwachten in onze terreinen, dat van hun krachten veelvuldig gebruik zal moeten worden gemaakt, en dat we dus niet licht over „te veel" technische troepen zullen beschikken 1). Wat betreft het nut van goed georganiseerde treinen en ge oefend treinpersoneel, waarvan zoowel tijdens een gevecht, en meer nog na een ongelukkig gevoerd gevecht, zoo veel afhangt, niet noodig komt het mij voor hierop te wijzen, evenmin op de omstandigheid, dat niet in enkele dagen nieuwe in het leven zijn te roepen, althans, indien ze niet meer onheil stichten dan nut aanbrengen zullen. Omtrent de totaalsterkts van ons veldleger zij nog opgemerkt,, dat bij de voorgaande beschouwingen van de veronderstelling, werd uitgegaan, dat al onze veldtroepen tijdig op Java veree- nigd konden zijn, wat echter alleen mogelijk is: le door in vredestijd alle veldtroepen op Java te legeren; 2e door reeds bij eenig gevaar voor oorlog de troepen, uit de B. B. (buitenbezittingen) naar Java over te doen brengen, waarbij echter de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat ze bij aankomst niet noodig blijken, omdat bv. de politieke toestand inmiddels verbeterde; 3e door te beschikken over een vloot, die sterk genoeg is om de transportschepen te beschermen tegen de vooruitgezon den vijandelijke kruisers. 1) Het Jap. leger aan de Jalu beschikte per divisie over 36 M. brug, benevens bij- het leger over 268 M.dus totaal over 396 M. Aan de Jalu was echter 1551 M. brug noodig, zoodat 1155 M. gemaakt moest worden van materiaal, dat de streek opleverde. Toch bouwden de Jap. genietroepen uitsluitend van noodmateriaal over de 8 M. diepe rivier 615 M. brug in 3 dagen, elders 80 M. in 8 uur, 40 M. in 4 uur, 48 in 9, 108 in 13, 118 in 16 en 236 M. in 45 uur. De laatstgenoemde bruggebouw geschiedde deels- onder art. vuur, zoodat het werken overdag gestaakt moest worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 32