- 816 - nieuwe nadeelen met zich mede. Het verkrijgen toch van volle treffers zal in de werkelijkheid tegen doelmatig opgestelde ar tillerie meestal een groot aantal schoten vorderen; een naar verhouding sterke toedeeling van B. G. is dus noodig. Deze projectielen zijn echter, tengevolge van hunne zeer plaatselijke werking, ongeschikt tot het beschieten van ongedekte doelen. Door eene sterke toedeeling van B. G. zou dus de gevechtskracht tegen andere dan artilleriedoelen in hooge mate worden vermin derd, welk nadeel des te ernstiger is, nu in de toekomst de aanvulling van munitie bij in stelling staande batterijen dikwijls zeer bezwaarlijk zal zijn. Deze verschillende moeilijkheden kunnen slechts vermeden worden, door de artillerie uit te rusten met projectielen, die zoowel tegen schildartillerie als tegen ongedekte doelen een krachtige uitwerking bezitten. Alleen in dit geval is men zeker, dat de artllerie tegen alle doelen in korten tijd eene beslissende uitwerking kan verkrijgen, daar alsdan alle projectielen, welke zich bij den vuurmond be vinden, tegen elk doel kunnen worden aangewend 1)." „Naar aanleiding van vorenstaande beschouwingen is door de" „Rheinische Metallwaaren- und Maschinenfabrik" te Dusseldorf, volgens voorstellen van den len Luitenant der Nederlandsche Veldartillerie P. D. van Essen, eene zoogenaamde brisant-gra- naatkartets (B. G. K.) geconstrueerd, welk projectiel in den aan slag eene, de brisante scherfgranaat nabijkomende, werking heeft, zonder dat bij tijdvuur de eigenaardige voordeelen van de kamergranaatkartets verloren zijn gegaan. Dit projectiel, dat in alle Staten gepatenteerd is, bestaat (zie plaat) uit een kamergranaatkartets, waarbij in het voorste ge deelte eene brisante lading met rookontwikkelaar is aangebracht. De verbinding van deze, in een stalen omhulsel besloten, lading met de tijdschokbuis is een zoodanige, dat in tijdstelling slechts de kamerlading ontstoken wordt, terwijl in den aanslag beide ladingen tot ontsteking worden gebracht. In tijdstelling wordt door de kamerlading, gelijktijdig met de kogeltjes, de buis, met de daaraan verbonden brisante lading, uit gedreven. 1) Mil. Speet. 1905 blz. 381 382.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 330