817 Laatstgenoemd deel van het projectiel, dat thans als een afzon derlijke brisant-granaat beschouwd kan worden, volgt ongeveer de baan van het projectiel, springt bij den aanslag op den grond, en geeft door de daarbij ontstane rookwolk, ongeveer de ligging van de baan ten opzichte van het doel aan. Men kan dus hier door, ook bij G1 K. vuur, ongeveer op de hoogte blijven van den artilleristischen afstand, wat bij vuren tegen bewegende doelen in vlak terrein van groot belang moet worden geacht. Wordt het projectiel als G. gebezigd, dan werken in den aan slag beide springladingen gelijktijdig; evenals bij de B. G. volgt de detonatie onmiddellijk na het treffen" 1). Uit geschoten schijfbeelden bleek het kenmerkend onderscheid tusschen de werking van het projectiel, aangewend als G. en als G. K. Noch bij tijdvuur, noch bij schokvuur, ontstaat een holle spreidingskogel, zelfs is in het laatste geval een kern van grootere dichtheid merkbaar, waarvan een groote dieptewerking in den aanslag het gevolg is. Evenwel, als B. G. aangewend, is dit projectiel geen strooipro- jectiel, dcch vereiseht, evenals de B. G., een juistheidsschot en zichtbaar zijn van het doel. Bit bracht den len Luitenant der Infanterie van het Neder- landsch-Indische Leger K. F. Koch, gedetacheerd bij de Hoogere Kiijgsschool in Nedeiland, op het idee de B. G. Ivmet behoud van het gronddenkbeeld, anders in te richten, opdat ze ook als B. G. met tijdstelling zou kunnen werken, omdat aan de B. G. K. de voorkeur gegeven werd boven de B. G. Immers de B. G. K. heeft 1. grootere dieptewerking, waardoor een grootere terrein- strook onveilig gemaakt wordt; 2. gunstiger vorm der springstukken (ook vulkogels), waar door de luchtweerstand gemakkelijker overwonnen wordt, en de uitwerking krachtiger is; 3. bruikbaarheid zoowel tegen gedekte artillerie en infanterie als tegen ongedekte doelen. Echter om dit laatste te bereiken moet de B. G. K. Ehrhardt- van Essen gewijzigd worden. Evenals bij deze zal de buskruitlading opgesloten zijn in een 1) Mil. Speet. 1905 blz. 383 384.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 331