818 kamer aan de achterzijde van het projectiel en de brisantlading met rookontwikkelaar in een stalen bus, verbonden aan de tijd- schokbuis, besloten zijn. De B. G. K. zal voorzien zijn van een tijdschokbuis, doch de schokbuis met versnelde werking. Anders springt het projectiel bij treffen op het schild eerst op eenigen afstand er achter en werkt dus op het schild en de daar achter opgestelde bedienings manschappen alleen als «oZprojectiel, waardoor de kans op buiten gevecht stellen der bediening zooveel geringer wordt. Overigens moet de tijdschokbuis een zoodanige werking heb ben, dat bij schokvuur (aanslag, treffen of doorslaan) de brisante lading tot detonatie wordt gebracht, welke detonatie een ont branden van de buskruitlading in de kamer met zich voert, en bij tijdvuur desgewenscht de brisantlading dan wel de buskruitlading in de kamer tot ontbranding wordt gebracht. Het voordeel hiervan is, dat de vulkogels en de springstuk- ken van het achterdeel van het projectiel, bij tijdvuur als B. G.K., zich volgens steile banen zullen verspreiden, zoodat deze steil neerslaande projectielen doelen achter dekkingen kunnen treffen. Bij schokvuur zal de brisantlading bijna onmiddellijk tot de tonatie komen, en kan bij treffen op het schild de daarachter opgestelde bediening door één schot buiten gevecht gesteld worden. De werking en toepassing zal dus een volgende zijn. A. Tegen ongedekte doelen werkt het projectiel als degeicone G.K. door ontsteking bij tijdvuur van de buskruitlading der ka mer. De werking is dan, evenals het voortdrijven van de buis met daaraan bevestigde brisantlading,als bij de B.G.K. Ehrhardt- van Essen. B. Tegen gedekte doelen a. zichtbare schildbatterijen, als B. G. K., hetzij na het schild doorgeslagen te hebben door scholmerking (versnelde), hetzij met hoog springpunt, met instelling van de brisantlading, bij tijdvuur. b. doelen opgesteld achter dekkingen (infanterie dicht achter dekkingen, in loopgraven gezeten, enz., gedekte schildbatterijen) als B.G.K.dus weer met ingestelde springlading, bij tijdvuur waarbij zoonoodig gestrooid wordt. Wij vermeenen, dat het ons gelukte te komen tot eene een voudige wijziging van de tijdschokbuis, waardoor de gewenschte

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 332