819 werking: bij tijdvuur of ontsteken dei' brisante lading, bf ont branden der kamerlading, bereikt geworden is. Dit voorstel werd door ons aan de Skodawerke gezonden met verzoek de constructie te bewerkstelligen en daarna te beproeven. Mocht het gewenschte resultaat niet bereikt zijn, dan is tocli eene uitrusting van de artillerie te velde van het N. I. leger met ééne projectielsoort, de B.G-.K. Ehrhardt-van Essen, te verkie zen boven eene uitrusting met twee projectielsoorten. Wij hopen daarom, dat ook in N.I. deze projectielsoort, zoo mogelijk met de door ons voorgestelde wijziging, beproefd zal worden en dat de uitkomsten zoodanig mogen zijn, dat de N.I. veldartillerie door toepassing van de B.G.K. in vereeniging met het draagbare veldkanon zal komen te beschikken over een oor logswapen, voldoende aan alle moderne eischen en aangepast aan terrein en omstandigheden! Het is voor een klein veldleger als het onze, dat thans be schikt over een staalkaart van geschutsoorten met daarbij behoo- rende diverse projectielen, van overwegend belang te velde slechts over één geschutsoort met daarbij éénprojectielsoort te beschikken! De vuurmonden kunnen dan overal en steeds, en niet alleen onder bijzondere omstandigheden, gebezigd, de munitievoorraad uit elke munitiecolonne aangevuld worden. Wij behandelden het onderwerp uitvoerig en toch bekortten wij ons zooveel mogelijk. Het is onze innige overtuiging, dat het behoud van ons kolo niaal bezit in de eerste plaats zal afhangen van een ruime toe- deeling aan ons veldleger van doelmatige en krachtige artillerie, voldoende aan de moderne eisclien. Onze kameraden van de artillerie klagen over tenachterstelling in den „kleinen oorlog" tegenover den b. v.! Hun taak, hun roeping ligt oneindig hooger. Zij zijn, gesteund door de andere wapens, de aanvallers en verdedgers in het veldleger in den „grooten oorlog" tegen den B. V.! Den oorlog, waarmee het behoud van ons Koloniaal bezit, en daarmee de plaats, welke Nederland nog in de rij der Mogend heden inneemt, staat of valt!! Het succes door ons in den „kleinen" oorlog behaald, maakt

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 333