829 gint men met de bepaling, dat een Inlandsch korporaal, om onder officier te worden het Hollandsch goed moet verstaan en vrij goed spreken, dan is m. i. eenig succès te verwachten. Dit is welis waar slechts een begin, doch dit kan later gevolgd worden door een tweede bepaling, n. 1. dat ook om korporaal te worden Hol landsch moet worden gekendnog weer later kan eenzelfde eisch gesteld worden voor aanstelling van manschappen der le klasse en zoo zal langzamerhand het Maleisch plaats maken voor het Hollandsch. Zal dit in den beginne gebrekkig gaan, gaande weg wordt dit wellicht beter. Dat er moeilijkheden, wellicht zelfs groote, zullen blijken te bestaan, omdat ongetwijfeld voor enkele Inlandsche militairen het Hollandsch een struikelblok zal blijven, daarvan ben ik overtuigd; maar er zijn nu even goed Europeanen, die geen Maleisch kunnen leeren. Wat mijn persoonlijke ondervinding aangaat, ik trachtte steeds de mij ondergeschikte Inlandsche onderofficieren Hollandsch te doen spreken en ik zelf sprak hen ook slechts in die taal toe. Over het algemeen werd ik begrepen en bemerkte ik vooruit gang op. Mij is een officier bekend die alle Inlanders zijner afdeeling Hollandsch laat leeren op een korpsschool en met succes. Is dit juist, dan is het in ieder geval niet te veel ge vergd om de onderofficieren Hollandsch te doen spreken. Wanneer de Inlander weet, dat het voor zijn zoon een eisch is om bevordering bij het leger te maken dat hij het Hollandsch eenigszins machtig is, dan zal hij hem dit laten leeren. Ontwikkelde Inlanders, ambtenaren van het B.B., zijn eenstem mig van meening, dat zij het Hollandsch wel kunnen verstaan, maar moeielijk kunnen sprekendaartoe ontbreekt hun de oefe ning. Dit geldt ook voor den Inlandschen militair, hij mist de oefening, het zij ons streven hem die oefening te verschaffen. Mijn conclusie uit dit alles is: „Het komt mij gewenscht voor om reeds thans voor de bevordering tot Inlandsch onderofficier den eisch te stellen, „eenige kennis van de Hollandsche taal" om na verloop van tijd te geraken tot den toestand, dat een afgericht Inlandsch militair Hollandsch smeekt. S-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 343