831 dien zorgt de compagnie ook voor de noodige contanten; elke 5 dagen wordt hem het noodige uitbetaald. Wordt nu ook nog op soldijdagen het dobbelen toegestaan, zooals op de buitenposten dikwijls het geval is, dan is Kromo in zijn element, doch is dikwijls in minder dan geen tijd zijn pas ontvangen tractement kwijt. Echter geen nood, want heeft hij niet kort geleden een heel stel kleederen, spliksplinternieuw, van het gouvernement gekregen? Hij heeft nog een ouden kennis in de kampong, die hem in ruil daarvoor wel aan de noodige speelduiten zal helpen en hij kan weer meedoen. En is ook dat bedrag niet toereikend om zijn geleden verlies op te halen, dan weet hij er nog wel iets op. Zag hij de vorige week als kamerwacht-onderofficieren niet een schoon horloge hangen in een der onderofficierskamers? Met meer dan gewone handigheid meestal van huis uit meegebracht is het horloge uit des sergeants kamer naar Kromo's zak verhuisd. Dicht in de buurt van de kazerne heeft het Gouvernement een pandhuis opgericht, om noodlijdenden aan baar geld te helpen; waarom zou hij daarvan geen gebruik maken Onder een valschen naam en een verkeerd stamboeknummer heeft hij ras het horloge in geld omgezet en de affaire wordt weer op denzelfden voet voortgezet. De kans op ontdekking is gering en daarom neemt hij niet eens de moeite het horloge eerst aan een kennis over te doen. Er zijn vele zulke Kromo's. Er zijn er ook, die het op andere wijze bont maken, zooals onlangs op eene meerdaagsche oefening in Midden-Java en te Buitenzorg. Ja, zoo'n meerdaagsche oefening is voor onzen Kromo bepaald een uitstapje. Hij krijgt veelal, behalve zijne soldij, zonder korting voor de menage, nog de vivres-indemniteit uitbetaald, om in die dagen in eigen onderhoud te voorzien. Daar het dikwijls voorkomt, dat bij zoo 'n meerdaagsche oefening eiken dag mag gespeeld worden, voelt Kromo zich gelukkiger dan ooit, edoch zijn geld is soms alras verdobbeld, maar geen bezwaar, hij weet zich te behelpen en een bordje rijst leent of neemt hij wel van een buurman. "Voeg hier nog bij, dat Kromo's wederhelft in de kazerne ook

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 345