832 graag een partijtje maakt en ook elk middel aangrijpt om aan geld te komen, dan wordt het duidelijk welke nadeelige gevolgen aan het dobbelen zijn verbonden, en hoe een algemeen verbod daar van het leger in alle opzichten zou ten goecle komen. En wat is er tegen zulk een verbod? Ja, hoort men somtijds zeggen, als men het niet officieel toestaat, wordt in 't geheim gedobbeld en bovendien de menschen hebben zoo weinig in de kazerne, wat moeten wij hun daarvoor in de plaats geven Het eerste bezwaar willen we stilzwijgend voorbijgaan, het tweede echter niet. Het is een bekend feit, dat slechts enkele Inlandsche soldaten lezen of schrijven kunnen, in de dessa was hiertoe meestal geen gelegenheid. Welk een beschavenden invloed zou er van het leger kunnen uitgaan, indien iedereen de gelegenheid geopend werd om zich in een en ander te oefenen, zij het desnoods met zachten dwang! Al het Inlandsche kader is die.kunst machtig, en zou 's middags of 's avonds bijv. groepsgewijze les kunnen geven in lezen en schrijven, waarbij dan sectie-en peletons- commdten de noodige hulp en steun zouden kunnen verleenen. Eenvoudige leerboekjes en schrijfbehoeften zou 's Land's Depot van Leermiddelen b.v. gratis kunnen beschikbaar stellen. Het zou voor den Inl. fus., een genot te meer zijn om Ma- leische couranten en illustraties te kunnen lezen en begrijpen. En wat zou het hem bij terugkeer in de burgermaatschappij geen nut kunnen opleveren bij het zoeken naar eene betrekking, vooral waar zooals tegenwoordig opium-regie, zout-debiet en pandhuisdienst telkens meer Inlanders noodig hebben en daar voor haast geen geschikten kunnen vinden (waarom wordt niet nu reeds meer partij getrokken van de goede Inlandsche krach ten in het leger, waarom wordt door het Legerbestuur niets in deze richting gedaan voor onzen Kromo of sergt. Kromo in 't leger?) Ook eenig elementair onderwijs in de aardrijkskunde en de geschiedenis (b.v. van Indië en Holland) zou zijn gezichtskring veruimen, terwijl eene grondige behandeling van de „Hygiëni sche Wenken voor den soldaat" en van het leggen van verban den zeker geen onnoodige ballast zou zijn. Ook zou het aanbeveling verdienen om landbouw en nijver-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 346