524 Bovendien dient een spionnendienst in vredestijd georganiseerd te worden, daar de menschen eenige militaire opleiding niet kunnen ontberen. Wat nog betreft de door velen aangehangen meening, dat wij tegen een B. V. den guerillaoorlog moeten voeren, in welk geval het bestaande leger geen uitbreiding zou behoeven, moet niet vergeten worden: le dat thans slechts de Marechaussée's daartoe de geschikt heid bezitten, welke de Europeanen wellicht nimmer zullen verkrijgen. 2e dat wij absoluut moeten kunnen vertrouwen op de bevol king, waarvan alleen sprake zou kunnen zijn, wanneer een uit sluitend Europeesche troepenmacht tegen ons optrad. Ook dan nog bestaat de mogelijkheid, dat de meestbiedende der strijdende partijen de meeste sympathie koopt. M. i. valt van den guerillaoorlog weinig heil te verwachten. VI. Behalve de uitgaven reeds genoemd, worden er verder vereischt voor bereden infanterie-afdeelingen versterking ca valerie, voor veiligheidsdienst bij het leger, stafwacht, ordon nansen voor een ruime reserve aan paarden bij de bereden wapens en vooral ook voor een kern voor den treindienst. Met een aldus versterkt en op Java vereenigd leger ware het mogelijk met kans op succes een B.V. te bestrijden, ter verde diging van Java alleen. De vraag dringt zich daarom op of het geen aanbeveling zou verdienen om instede van het leger de vloot te verbeteren, omdat alleen een vloot in staat is den geheelen archipel te verdedigen. Nog pleit voor versterking van de vloot de mogelijkheid, dat wij bij een eventueelen oorlog bondgenooten hebben, die toch allereerst met een oorlogsvloot komen. Het komt me zelfs voor, dat de kans op bondgenooten verband houdt met onze krachts ontwikkeling ter zee. In elk geval zal een bondgenoot meer steun vinden in een vloot, hoe eenvoudig ook, dan in een nog zoo modern ingericht leger. Vreemd is het, dat hoewel nimmer nagelaten werd met bond genooten rekening te houden, toch nooit iets gedaan werd om

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 34