525 een bondgenoot te kunnen hebben, waartoe in de eerste plaats gerekend moet worden het bezit van een voldoend bruikbare oorlogshaven. Soerabaja, dat voor schepen van 5000 ton reeds onvoldoende capaciteit bezit, zal geheel ongeschikt zijn als oorlogshaven, nu elke mogendheid zijn schepen gaat vergrooten (Japan 19000 ton, England 18000, Ver. Staten 17000 ton, Duitschland en Frankrijk minstens 16000 ton). Het bezit van een moderne oorlogshaven, bijv. zooals Amerika er een in de Philippijnen bouwt, is in de eerste plaats een eisch. De juistheid van het voorgaande erkennende en aannemende, dat nimmer gelden beschikbaar zullen zijn voor versterking van leger en vloot (oorlogshaven) tegelijkertijd, schijnt het ratio neel, niet met het leger, maar met de vloot in Indië een begin te maken. Waar nu echter de totale militaire uitgaven bij den bestaan- den finantieelen toestand onmogelijk opgevoerd kunnen worden, blijft er m.i. slechts één weg open le het moederland drage de verdediging op aan het leger, bij gestaan door een eenvoudige torpedovloot en een mijndienst; en 2e het Indische leger worde uitsluitend en alleen ingericht met het oog op den I.V. De alsdan ter beschikking komende gel den worden besteed tot versterking van de Nederlandsche vloot, die uitsluitend belast wordt met de verdediging van Indië. Daar voor behoeft zij een oorlogshaven, tevens geschikt voor een even- tueelen bondgenoot. Dat het Indische leger, uitsluitend met het oog op den I.V. veel eenvoudiger ingericht kan zijn dan thans, zal vermoedelijk wel niet betwijfefd worden. Omtrent de kwestie van een bondgenoot nog het volgende. De vrede van Portsmouth, het hernieuwde Engelsch-Japan- sche verbond en de geniale reorganisatie der Engelsche marine zijn oorzaak, dat de toestand in O.-Azië voor het oogenblik be- heerscht wordt door deze beide mogendheden. Terwijl Japan in O.-Azie een Krachtige vloot heeft, beheerscht Engeland volkomen den kortsten weg daarheen. De Engelsche slagvloot toch is thans verdeeld in 3 deelen, te Portland (Kanaal-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 35