846 Dank zij de belangstelling, bij de Artillerie Constructiewinkel te Soe- rabaja in het eetketel vraagstuk aan den dag gelegd, is men er in ge- slaag een nieuw-model eetketel te vervaardigen, welke aan den hierboven gestelden eisch voldoet en die, na geruimen tijd in beproeving te zijn geweest, thans is goedgekeurd en weldra bij het Leger definitief zal wor den ingevoerd. Bij vergelijking van den nieuw-model eetketel met den bestaanden „eetketel gewone" valt het volgende op te merken le. Bij den nieuwen eetketel worden geen scherpe hoeken aangetroffen hetgeen ten goede komt, zoowel aan het daarin bereiden der spijzen, als aan het behoorlijk reinigen der ketels. Als gevolg van het afronden der hoeken is de eetketel, om denzelfden inhoud te behouden, iets hooger. 2e. Tot vermeerdering der sterkte is de nieuw-model eetketel vervaar digd van blik dubbel No. 1, dik 0.65 m.M., terwijl de gemiddelde dikte van het blik, waaruit de thans in gebruik zijnde eetketels zijn ver vaardigd 0.45 a 0.50 m.M. bedraagt. 3e. Alle naden zijn gefelsd en daarna met soldeer gedicht. De oogen waaraan het hengsel is bevestigd steken minder ver boven het onderblik uit, dan die van den bestaanden eetketel. Zij zijn daardoor minder aan verbuiging of beschadiging blootgesteld. 4e. Dicht bij den bovenrand van den middenketel en van het deksel zijn diametraal tegenover elkaar 2 kleine gaatjes gemaakt. Hierin wor den, wanneer het noodig is, de bij den nieuw-model eetketel behoorende losse halfcirkelvormige hengsels gestoken. Deze bezitten eenige veering, zoodat ze zonder moeite in de gaatjes kunnen worden gebracht. Elk onderdeel van den eetketel kan nu gemakkelijk van het vuur gelicht en tevens bij het roeren gesteuud worden. 5e. Elke nieuw-model eetketel is voorzien van twee veerende beugels om als handvatten dienst te doen. Ze worden daartoe gehaakt in den passant, waarvan, evenals bij den thans ingebruik zijnde eetketel, zoowel het onderblik, als de deksel is voorzien en welke dienen om den ketel op den veldzak te kunnen bevestigen. De grootte der hengsels en beugels laat eene opberging in den eetketel toe. Met het oog op het rammelen, zal het echter aanbeveling verdienen ze in den veldzak te bewaren. Uit het medegedeelde blijkt, dat de nieuw model eetketel vele voor- deelen bezit boven den thans bestaande. Toch is het ideaal nog lang niet bereikt en zal het streven gericht moeten blijven op een eetketel, vervaardigd van het zooveel lichtere, aluminium, zooals reeds bij vele Europeesche legers in gebruik, en waar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 360