849 ook open, vuurlinie zonder gevaar. Bovendien wordt liet hierdoor mo gelijk meer concentrisch te werken. 21. De grootst mogelijke zelfstandigheid van de onderafdeelingen bij het uitvoeren van opdrachten, alsmede het aanlcweeken van een blijmoe dig gedragen verantwoordelijkheidsgevoel is geboden. 22. Het gebruik van de infanterieschop, ook bij den aanval, zal meer malen doeltreffend zijn, doch men dient zich voor overdrijving te hoeden, daar de regels van den vroegeren positieourlog niet meer toepasselijk zijn op den bewegingsoorlog. 23. Het gebruik maken van de duisternis of het uitzicht belemmerende weersgesteldheid ten behoeve van voorbereidende bewegingen en bij zondere ondernemingen is een hulpmiddel, waaraan na do jongste erva ringen ook in de Europeesche oorlogsvoering een grootere waarde dan voorheen moet worden toegekend. 24. Er bestaat geen schema voor den infanterieaanvalin elk bijzon der geval zullen, afhankelijk van het terrein en de vuuruitwerking van den tegenstander, open of dichte vuurliniën, ondersteuningstroepen, diepe of minder diepe echelonneering, grootere of kleinere gevechtsuitbreiding enz. toepassing vinden. 25. Doelmatige, niet opvallende kleeding, lichte uitrusting, gepaard met een grooten munitievoorraad, werken tot een goeden uitslag van den krijg krachtdadig mede. 26. De moreele factoren hebben gewichtige beteekenisde officieren mogen geen gelegenheid laten voorbij gaan om gunstig op den geest der manschappen in te werken. 27. De hedendaagsche strijdwijze stelt aan de cavalerie zeer zware eischen; vlotheid moet zij met handigheid, bekwaamheid en verstand paren, wil de ruiterij de haar ten deel vallende taak bij den ophelderings- en veiligheidsdienst naar behooren vervullen. 28. Het gevecht te voet der cavalerie heeft aan gewicht gewonnen, maar ook voor den strijd met het blanke wapen boden de laatste veld slagen in grooten getale succesbelovende oogenblikken. 29. Raids hebben bij snelle, verrassende uitvoering een groot succes. 30. Een vernietigen van de vijandelijke artillerie is bij de hedendaag sche strijdwijze geen gemakkelijk te vervullen opdracht. 31. Het splitsen der artillerie, ja zelfs tot in batterijen, onder een hoofdige leiding is te verkiezen boven de gesloten artilleriemassa. De moderne artillerietaktiek stelt hooge eischen aan aanvoering en vuurlei ding. 32. De granaat-kartets of de brisantgranaat kunnen op zich zelf het pleit niet beslechten; beide zijn tegen de moderne aanvalsvormen der infanterie van weinig doeltreffende uitwerking.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 363