850 33. Het kaliber van het snelvuurgesehut, alsmede dat der geweren moet gerekend worden de kleinste grens te hebben bereikt 34. Naast het bestrijkende vuur is beslist ook het worpvuur noodza kelijk toch is de lichte houwitser, die beide vuursoorten in zich vereenigt, en zich als een zeer werkdadige geschutsoort heeft doen kennen, niet vol doende voor alle opdrachten in den veldoorlogde uitrusting van het leger met voldoend beweeglijke zware houwitsers is daarom onvermijdelijk. 35. De machinegeweren zijn een onontbeerlijk strijdmiddel geworden; hunne spoedige invoering is een onafwendbare noodzakelijkheid. 36. Het taktisch verband zal zonder dringende redenen niet verbro ken worden; de daarmede gepaard gaande onregelmatigheden oefenen op de slagvaardigheid een ongunstigen invloed uit. 37. Geheimhouding van eigen omstandigheden, organisatie, operatiën enz., het op een dwaalspoor brengen van den tegenstander zijn daad werkelijke middelen tot het verkrijgen van succes. 38. De voor het juist funetioneeren van het legermechanisme zoo noo- dige vlugge omzetting van het bevel in de daad, verleent aan de ge meenschapsmiddelen als telefoon, telegraaf, draadlooze en optische tele- graphie, benevens seindienst groote waarde. 39. Het spaarzame, groepsgewijze vasthouden van steunpunten is doelmatiger dan het gelijkmatig sterk bezetten van aaneengesloten liniën. 40. Een goede verpleging verhoogt de physieke en moreele waarde van het leger. Als krachtig middel hiertoe hebben zich de veldkeukens der onderafdeelingen leeren kennen. Hoefbeslag zonder nagels. Zooals bekend, is het gebruikelijke hoefbeslag het aanhechten van het hoefijzer middels nagels aan de hoefwanden reeds verouderd en bovendien zeer schadelijk voor den hoef. Dit treedt bijzonder aan het licht bij edele paarden, die over het algemeen dunnere hoefwanden bezit ten dan hun rasgenooten van lagere afkomst. Eenpaarden moeten bo vendien herhaaldelijk van ijzer wisselen, daar voor elk rennen een bijzon der renijzer wordt aangelegd, dat na afloop weder met een gewoon ijzer verwisseld wordt. Door dit aanhoudend verwisselen van het ijzer wordt de hoef beschadigd. Om dit nadeel te vermijden heeft men zooals vroeger ook reeds meer malen een wijze van bevestiging van het ijzer aan den hoef trachten te vinden, die zonder nagels in den hoefwand te slaan, kan plaats vinden. Dit jongste hoefbeslag wordt door de Scient. Am. hoefijzerdrager genoemd. Het wordt aan één stuk uit week staal tot de gewenschte dikte gewalst, en dan in den vereischten vorm gebogen. De drager heeft aan het voor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 364