526 vloot), Gibraltar (Oceaanvloot), en Malta (Middellandsche zee- vloot), terwijl kruisereskaders zijn opgesteld in Australië, 0- Indië, de Kaap en W-Indië. Bovendien bevindt zich een eska der, waarbij slagschepen, in China. Volgens „Nauticus" echter zijn thans ook deze slagschepen voor de Europeesche wateren beschikbaar gekomen 1). 't Ver bond rekent er dus blijkbaar op, dat geen Europeesche mogend heid en zelfs geen combinatie in staat geacht mag worden den weg naar O-Azië te forceer en, en voorts, dat de Jap. vloot alleen sterk genoeg is om den toestand daar te beheerschen. Het schijnt me toe, dat aan dezen toestand voorloopig niet veel te veranderen valt. Alleen zou zulks mogelijk zijn, wanneer het Panamakanaal gereed komt en N-Amerika's belangen in O-Azië samengaan met die van de Europeesche continentale mogendheden. Nog een factor van belang is de haast, die gemaakt wordt met de militaire ontwikkeling van China, onder leiding van Japan. Mocht deze mogendheid „der Dritte im Bunde" worden, dan is het te vreezen, dat die driebond den toestand in O-Azië voor lange jaren volkomen zal beheerschen. Waar echter óók kans bestaat, dat de tweebond Engeland—Japan op den duur overgaat in een meer rationeel, zuiver Aziatisch verbond China—Japan en Enge- lands belang dan medebrengt zich nauwer bij de Europeesche mogendheden aan te sluiten, daar is de mogelijkheid nog vol strekt niet uitgesloten, dat Europa stem behoudt in de O.-Azia tische. toestanden. Hebben dan de Amerikanen een krachtige vloot in de Philippijnen wat hoogstwaarschijnlijk het geval zal zijn en wij in Indië, en vooral bezitten wij een oorlogs haven om bondgenooten naar den eisch van dienst te zijn, dan zouden ook wij nog stem in het kapittel kunnen behouden. Duidelijk is het, dat niet een modern leger, maar een voor ons doen zoo krachtig mogelijke vloot, daartoe het middel is. VII. Hoe een leger, uitsluitend met het oog op den I. V. zou kunnen zijn, willen we nu kort nagaan. In de eerste plaats wordt dan de behoefte aan bereden wapens minder gevoeld, omdat de I. V. daar niet over beschikt. 1) Volgens de Eng. bladen zullen deze pantserschepen, aangevuld met spoedig gereed- komende slagschepen enz., in 1906 de Noordzee vloot vormen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 36