856 boe-majang in het wild aangetroffen in het N. deel van Korintji in de zoogenaamde padangan majang; deze bosschen zijn voor het grootste deel individueel eigendom der bevolking. Bamboe betong komt voornamelijk voor in het Z. deel van Korintji en in Serampas en Soengei Tenang; deze bosschen zijn communaal bezit der bevolking, zoodat ieder daaruit voor eigen gebruik zooveel kapt als hij verkiest. b. Serampas en Soengei Tenang. Beide landschappen zijn, met uitzondering van het aan de- Djambische bovenlanden grenzende gedeelte, zeer bergachtig.. De bodem is van vulcanischen aardnabij de Soengei Njaboer een rechter zijrivier van de Ajer Dikit, worden warme, zwavel houdende bronnen aangetroffen. Laatstgenoemde rivier is de voornaamste van Serampas. Hare voornaamste rechterzijrivieren zijn de Makroeh, de Njaboe en de Melikit; hare linkerzijrivieren, de Djamboe Poepoer en de Soengei Inoem. Van haar oorsprong tot aan de monding der Soengei Njaboe heet zij Manderas, voorts, tot de monding der Melikit, Batang Langkoeb, eerst daarna Ajer Dikit. Serampas en Soengei Tenang worden in O.-lijke richting doorsneden door de A. Tambesi (zijrivier van de Batang Hari). De eerste belangrijke zijrivier zou de Tambesi ketjil (ook als Batang Asei opgegeven) zijn, welke, nabij den Boekit Inoem Djeloeang op de grens tusschen Serampas en Soengei Tenang ontspringende, laatstgenoemd landschap in N. O. richting door snijdt en zich bij Rantau Djering in de Tambesi stort. Behalve het genoemde meer, Danau Pau of Lebar, dat zoet water bevat, worden in deze landschappen geen meren aange troffen, evenmin moerassen van eenige beteekenis. Gemeenschapspaden. De gemeenschap te land heeft, zoowel in Korintji en aan grenzende landschappen zelf als met het omliggend gebied,, uitsluitend langs voetpaden plaats. Deze worden niet opzet telijk onderhouden, doch naar behoefte door voorbijgangers begaanbaar gemaakt door uitkappen als anderszins. In het gebergte worden veelal de beddingen van riviertjes^ in de sawah's altijd de galangans gevolgd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 372