859 4. Het pad van Soengei Ipoe naar Lernpoer in het Z.-lijk deel van Korintji; dit werd tusschen 2 en 12 Maart 1903 ver kend en opgemeten tot Renah Mendjoeto. De verbinding vormt den gebruikelijken handelsweg tusschen Zuid Korintji en de Westkust; o a worden hierlangs karbou wen uitgevoerd. Soengei Ipoe is van uit Moeka Moeka met geladen prauwen in 3 a 4 dagen te water te bereiken langs de Slagan rivier, tot Pondok Kopi door prauwen met 10 a 12 picol laadvermogen, verderop door vaartuigen met de helft dier laadruimte. In om gekeerde richting duurt de vaart 12 uur. Te land is de beste weg die over Penarik, welke voor karren bruikbaar is. Het voetpad Moeka Moeka Pondok Kopi is in onbruik geraakt. Yan af Soengei Ipoe is het pad naar Lempoer over het alge meen zeer geaccidenteerd en voor tandoetransport zeer bezwaar lijk. Een ander bezwaar van dezen weg is de geringe hoeveel heid water op het gedeelte tusschen de S. Riang en den bene denloop van de Mendjoeto in den drogen tijd is daar voor 300 man vermoedelijk niet voldoende. Aanvankelijk zacht stijgend en deels door niet bandjirvrij ter rein loopend, wordt van af Benteng Batoe de algemeene helling sterker. Vooral de waterscheiding tusschen de Slagan Ketjil en de Soengei Riang is zeer steil, evenals het weggedeelte kort voor Renah Mendjoeto. Het laatste gedeelte daarvan was tijdens de verkenning met een 0.5 M. dikke, taaie modderlaag bedekt, 5. Yan Penarik naar de doesoen Tandjoeng Keseri in het landschap Serampas. Dit pad wordt door de bewoners van Se- rampas voor den afvoer van produkten gebezigd en werd tus schen 24 Februari en 5 Maart 1903 door den Militairen Com mandant van Moeka Moeka verkend (niet in kaart gebracht) tot den top van den Boekit Nerai. De in dit pad voorkomende steile hellingen maken het uiterst bezwaarlijk voor den marsch, ook van eene kleine troepenafdee- ling met trein. Voor vervoer van tweemansvrachten in het al gemeen en voor ziekentransport in het bijzonder, is het ten eene- male ongeschikt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 375