863 zijn de genomen besluiten nietig; de overige mendapohoofden kunnen zich laten vertegenwoordigen Mendapo-bestuurDe mendapo's worden zelfstandig door hunne hoofden bestuurd. Zij zijn voornamelijk belast met het vereffenen van geschillen en het rechtspreken in zaken, die door de doesoenbesturen niet tot een einde zijn te breDgen Geschillen tusschen verschillende mendapo's worden desge- wenscht aan de uitspaak van Depati Batoe Hampar onderworpen Kunnen de betrokken mendapo-hoofden zich daarbij niet neerleggen, of achten zij het inroepen van die uitspraak niet gewenscht, dan zoeken zij zelf recht door den tegenstander den oorlog te verklaren. De daarop volgende strijd schijnt echter steeds een weinig bloedig verloop te hebben Boesoen-bestuur. Een eenhoofdig doesoenbestuur bestaat niet; de zaken, welke een doesoen betreffen, worden in gemeen overleg door de hoofden der betrokken soekoe's geregeld. Op dezelfde wijze als de mendapo's komen soms de doesoens met elkaar in strijd. Soekoe-bestuurHet hoofd eener soekoe voert den titel van depati, wel te onderscheiden van den depati mendapo Hem staan een rio als vervanger en helper en een doebalang of kepala tiga poeloeh (d.w.z. hoofd van 30 keleboe's) ter zijde. De keleboe-hoofden dragen geen afzonderlijken titel, doch worden gewoonlijk menek of mamak genoemd. Keuze der hoofden. Alle hoofden worden door de volwassen mannelijke bevolking volgens bepaalde regels gekozen; de ver kiezingen dragen echter meer het karakter van onderling overleg der oudsten. b. Serampas en Soengei Tenang. Elk dezer landschappen heeft een pamoentjak als hoofdbe stuurder. Kunnen deze hoofdbestuurders in belangrijke aangelegenheden geen beslissing nemen, dan wordt de tusschenkomst van den depati Rantau Telang (van de mendapo Poelau Sangkar der Tiga Halai Kain) ingeroepen. In Serampas is de pamoentjak tevens het hoofd der eenige

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 379