527 Ook de artillerie werd in de laatste jaren weinig gebruikt bij expeditiën, dank zij de marechausséebewapening en-opleiding. Slechts licht geschut bv. van 3.7 M. kan bij den troep mee gevoerd worden. Bij een mogelijke expeditie naar Bali zouden onze nieuwste houwitsers en mortieren gebruikt kunnen worden. Onze ar tillerie zou dus slechts behoeven te bestaan uit een tweetal batterijen pompoms, benevens één compagnie houwitsers en één dito mortieren. Het paarden materieel zou geheel in Indië ge- recruteerd kunnen worden. De cavalerie zou haar taak kunnen beperken tot die van goed bereden infanterie, en slechts bij enkele expedities noodig zijn. Twee eskadrons op inheemsche paarden zouden m. i. voldoende zijn, vooral als men de eskadrons op 140 a 150 paarden brengt. Aan infanterie en genietroepen zal wel evenveel behoefte blij ven bestaan als thans; de getalsterkte van beide wapens zal moeilijk te verminderen zijn. Een mitrailleurcompagnie waarvoor een zestal geschikte mi trailleurs in Indië aanwezig zijn zou vermoedelijk meermalen belangrijke diensten kunnen bewijzen. Wielrijders zouden we geheel kunnen missen. Een kern voor den trein zou georganiseerd moeten worden. Yoorts zou het Dep. v. Oorlog teruggebracht kunnen worden tot een bureau van den legercommandant met voor elk wapen of dienstvak een subaltern officier voor de infanterie een ma joor of overste als technisch adviseur. De magazijnsdienst zou ook tot geringere afmetingen terug te brengen zijn, terwijl de Gew. en PI. geniedienst vermoedelijk kan overgaan bij B. O. W. Ook voor de artillerieinrichting schijnt me vereenvoudiging mogelijk. Indien men verder de geheele infanterie een opleiding geeft zooals aan de marechaussée en hare bewapening (geweer van hoogstens 3x/2 K.G.) evenals die der cavalerie lichter maakt, zoodat de man zelf voor enkele dagen levensmiddelen kan dra gen, dan zou het leger bij uitstek geschikt worden voor zijn taak. Waar alsdan door de geschiktere opleiding der infanterie de artillerie slechts zelden noodig zal zijn, waar verder de cava-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 37