866 De lichaamsbouw is over 't algemeen stevig, vooral van de bewoners van Serampas en Soengei Tenang. Kropgezwellen komen veelvuldig voor, evenals ten gevolge van groote onreinheid huidziekten van besmettelijken aaid, en pokken. Het hoofdhaar wordt zoowel kort als lang gedragen. Geestelijken, en in Serampas en Soengei Tenang de besturende hoofden, scheren het hoofd kaal; niet besturende hoofden in deze beide landschappen laten slechts drie vlokjes haar staan, één op de kruin en ter weerszijden van het hoofd boven de slapen. Aanzienlijken dragen de Atjehsche broek, de mindere man •een korte kain van wit katoen. Karakter. De bewoners van de drie landschappen zijn minder hooghartig dan de Maleiers, goedaardig, zeer werkzaam, doch tevens gierig, achterdochtig en volgens de Maleiers lafhai tig 1). De neiging voor dobbelspelen en hanevechterijen is groot. De bevolking kenmerkt zich in het algemeen door handels geest. De in gouvernementsgebied gevestigde Korintjiërs zijn in het oogloopend ordelijk en rustig. Taal. De Korintjiërs bezitten een eigen taal, waarvan in Se rampas en Soengei Tenang dialecten gesproken worden. De bewoners dier drie landschappen schijnen zich echter gemak kelijk met Maleisch te kunnen redden. Yoor de schrijftaal wordt gebruik gemaakt van de Arabisch- Maleische karakters; het eigen letterschrift der taal, indien dit bestaan heeft, is geheel in onbruik. Godsdienst. Algemeen wordt de Islam beleden. Hoewel deze op den adat tot dusver weinig invloed schijnt uit te oefenen en meer in uiterlijke vormen dan in het wezen van den gods dienst geëerd wordt, staan in Korintji geestelijken en schriftge leerden in aanzien. Ieder jaar gaat een belangrijk aantal per- sonenwaaronder ook vrouwen ter bedevaart naar Mekka. 1) Dat zij -weinig strijolustig zijn blijkt in ieder geval uit het feit, dat zij de verken ningsdetachementen, die in de maanden November 1902 t/m. Maart 1903 bij herhaling 2 a°3 dagmarschen ver hun land binnendrongen slecbts nu en dan licht beschoten, niet tegenstaande zij vooraf wisten, dat die detachementen in aantocht waren. De bevolking van 8ioelak in het uiterste Noordelijke deel van Koriniji schijnt echter hrijgshaftiger te zijn dan die van het overige gebied.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 382