869 digheden niet voor te komen, doch thans tot een gering aantal in de Tiga Halai Kain en in het W.-lijkste deel der Selapan Halai Kain (Sioelak) te zijn opgeworpen. De doesoens zijn regelmatig aangelegd en bestaan uit twee of meer evenwijdige huizenrijen, waartusschen 1 of 2 rijen klapperboomen. De uit- en inwendig zeer onzindelijke huizen staan meestal op palen, 1 a 2 M. hoven den grond, en zijn geheel of grooten- deels van hout. Als dakbedekking worden gewoonlijk halve bamboezen of sirappen, zelden atap, ilalang of idjoek gebruikt. Hier en daar vindt men een huis gedekt met gegalvaniseerd ijzer In de Selapan Halai Kain treft men vele huizen aan van groote lengte met een gemeenschappelijke voorgalerij voor alle bewoners, die keleboe's gewijze de naast elkaar gelegen vakken van het huis bewonen. Zoo'n huis bereikt soms een lengte van 70 M.l); vreemdelingen worden in de galerij ontvangen en gehuisvest. Elders mist men deze galerijen, doch zijn de huizen 2 vakken diep; het voorste vak „oema di loewar", in tegenstelling met „oemah di dalem", is dan bestemd voor gasten en vreemdelingen. Middelen van bestaan. Landbouw. Landbouw is het hoofdmiddel van bestaan De rijstbouw wordt vooral in Noord-Korintji en nabij het meer hoofdzakelijk gedreven op sawah's deels van den regen afhankelijk, deels door leidingen besproeid en geeft overvloedige oogsten Naarmate men zich verder van het meer verwijdert maken de sawah's plaats voor ladangs. Vooral de Selapan Halai Kain schijnen meer rijst voort te brengen dan benoodigd is. Koffie worde op groote schaal en in goede kwaliteit verbouwd, zoowel op ladangs als in de doesoens en op hoogere stukken grond in de sawah's Opmerkelijk is het algemeen geldend verbod om koffiebladeren af te plukkende „kopi daoen" wordt dan ook van afgevallen bladeren bereid. 1) Sommige huizen in Rawang zouden zelfs 1 paal lang zijn. I. M. T. 1906 59

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 385