528 - lerist, naast ruiter meer infanterist moet worden dan thans het geval kan zijn en waar ook de taak der genietroepen eenvou diger zal wezen, daar rijst de vraag of het niet gewenscht ware, ook de artillerie en genietroepen te bewapenen met den karabijn en hun een gedeeltelijke infanterieopleiding te geven, opdat er bij meerdere gelegenheden o.a. tot beveiliging van bivaks, dekking van den trein en transporten partij ware te trekken van hun diensten. De officieren van de verschillende wapens zou ik over en weer willen detacheeren en in elk geval zou één ranglijst voor allen gewenscht zijnde hoofdofficiersrang werd dan voor allen be reikbaar. De kaderscholen zou ik willen opheffen, korporaals worden uit de soldaten gekozen, zij, die onderofficier willen (moeten?) worden, krijgen eenige theoretische opleiding bij de korpsen. Nagegaan dient te worden of een deel der officieren van ge zondheid bij den troep, vervangen zou kunnen worden door „doctor djawa". Overweging verdient het ook bij dezen toestand het gemengde brigadeverband in het leven te roepen en brigadecommandan ten aan te stellen in stede van afdeelingscommandanten Reglementen en voorschriften zouden zeer eenvoudig kunnen zijn; met de bestaande schietmethode zou in hoofdzaak kunnen worden volstaan. Oefeningen in het zwemmen, roeien en dergelijke sport zou den meer dan thans op den voorgrond moeten treden. Een dergelijk leger zou m. i. meer geschikt zijn voor den guerilla tegen een B. Y. dan het tegenwoordige, hoe weinig heil ik ook van den guerilla in 't algemeen verwacht, tenzij de be volking dien met ons voert. Kort resumeerende vermeen ik dus, dat na bestudeering van den Z.-Afrikaanschen oorlog en aandachtige beschouwing van den tegenwoordigen toestand bij ons leger, de volgende conclusiën getrokken mogen worden in zijn tegenwoordigen vorm mag ons leger nog niet geacht worden volkomen geschikt te zijn voor zijn taak tegen een B. V., ondanks het feit, dat de bruikbaarheid voor den dienst te velde de laatste jaren buitengewoon is toegenomen, om redenen

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 38