DRAAGBAAR VELDGESCHUT. {Naschrift) Met veel genoegen en instemming bestudeerden we het op stel van den Heer Muurling: „De Veldartillerie en de Russisch- Japansche Oorlog 2)." De inhoud noopt ons echter tot het geven van dit naschrift om te voorkomen, dat het vlot en overtuigend geschreven aitikel, zoo op de hoogte en in de richting van de moderne eischen aan artillerie te velde te stellen, hier, waar men daarvan nog onvol doende doordrongen en te weinig op de hoogte is, tot verkeerde, voor ons leger noodlottige, gevoltrekkingen zou kunnen leiden. Wij bedoelen niet met het vorenstaande onzen kameraden een verwijt te maken. Het is niet hun schuld, dat zij niet op de hoogte zijn, noch zich op de hoogte kunnen stellen. Studie zin bezitten zij over het algemeen genoeg, doch over de nieuwste- bronnen en tijd om deze te raadplegen kunnen zij niet beschikken. Zoolang de troepenofficieren belast worden met administratie ve bijbaantjes, „bezig gehouden worden" met allerlei futiliteiten, lastig worden gevallen met het uitwerken van rapporten en opdrachten over elders reeds verouderde onderwerpen en vraag stukken, en zoo als 't ware op ieder uur van hun kostbaren tijd beslag gelegd wordt, kan van vrije studie niet komen. Ein Bergland wie die Schweiz, ein Land, das die Geschützo vornehmlich in den un- wegsamen Koloniën verwenden will, wie Hol land, braucht leichtere Geschütze und muss sich mit etwas gerin^eren ballistischen Leis- tungen begniigen als ein Staat, dessen Ar mee voraussichtlich in einem Lande von vor- züglicher Wegbarkeit kampfen wird. (1) H. Rohne, Qeneralleutoant z D. 1) Die Entwiokiung der modernen Feldartillerie, Viertejahrshefte für Truppenführing und Heereskunde, 19"4 blz. 494. 2) I.M.T. 1906 blz. 446 en 533.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 391