- 876 De toestand is zelfs zoodanig, dat men geen tijd heeft tot het naslaan van militaire periodieken. Dit toch moet, wil het nut hebben, a tète reposée geschiedenhet gaat niet als het lezen van een romannetjeWij spraken officieren, geabonneerd op eenige militaire periodieken, die, overstelpt mét bezigheden, ze de laatste maanden niet haddden kunnen inzien. Het Indisch Militair Tijdschrift, dat het „Orgaan" van ons leger wezen moest, telt onder de 1560 officieren van dat leger slechts 660 abonnés en voert een lijdend bestaan. Dit teekent den toestand! Wat helpt het dan of men schrijft om z'n kameraden voor te lichten of om zijn denkbeelden kenbaar te maken? Trouwens èn in Nederland, èn in Indië wordt aan hoogere krijgskundige studiën niet die waarde gehecht, welke die studiën verdienen. Een gevolg van den langdurigen vredestoestand in Nederland, van den aanhoudenden strijd tegen een minderwaar digen vijand in Indië. Men beschouwt de Krijgsschool slechts als een Stafschool Elders, in Duitschland bv., stelt men zich ten doel de Kriegs- academie mede dienstbaar te maken aan het onderwijs aan of- fiicieren, die hunne kennis op elk gebied der krijgskunde wen- schen te vermeerderen, om in het leger aan de hen in hoogere rangen te verstrekken opdrachten te kunnen voldoen en onder de moeilijkste omstandigheden de juiste keuze der middelen te kunnen doen. Telken jaren worden er officieren opgeleid, die de door hen ver worven hoogere krijgskundige kennis in het leger verspreiden en er daardoor bijdragen te vestigen en te handhaven „eenheid van leer" in alle Wapens en rangen, f1) En hoe staat het daarmee bij ons Na deze opmerking, die ons van 't hart moest, komen we terug op de studie van den Heer Muurling. We zijn het eens met zijn uitspraak, dat we thans slechts in zoover naar de schrijvers over den Russisch-Japanschen oor log hebben te luisteren, zoolang mededeelingen gedaan worden i) Hoogere krijgskundige studiën. Hoogere legeraanvoering. Bevordering. Militai re Spectator 1906, No. 2, blz. 87.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 392