877 omtrent hun eigen ervaringen. Dat echter, zoodra die schrijvers daaruit lessen gaan trekken voor de toekomst, we dit niet zon der meei hebben aan te nemen, doch vrij zijn uit hun gegevens zelve conclusies te trekken. „Het positieve dat geboden wordt nemen we dankbaar aan, het speculatieve eerst als we het er mede eens zijn." De Heer M. zal er daarom niets op tegen hebben, dat wij ten opzichte van nieuw geschut voor Indië waarvan wij hopen, dat de aanschaffing ten slotte zal plaats hebben uit een tactisch en technisch oogpunt, met het oog op „onze" toestanden, ande re lessen trekken dan hij De richting, waarin ook door ons de oplossing moet gezocht worden, wordt door de tactiek en tech niek der Franschen aangegeven. Voor ons moet het streven in de eerste plaats zijn, het bal listisch vermogen van het veldgeschut op te voeren, doch dat we, nu we over eenige ponies voor de artillerie zullen kunnen beschikken, hiermede evenver zouden kunnen gaan als Europa gaat ons te ver. Hoewel het in vele opzichten met den Majoor Van den Belt, wat betreft de lessen voor ons leger uit den Zuid-Afrikaanschen oorlog te trekken, oneens zijnde en hierop later uitvoerig terug zullende komen, achten ook wij de verwapeningskwestie der artillerie van ons veldleger urgent, zeer urgent Deze urgentie mag evenwel niet leiden tot het aanschaffen van materieel, dat wij toch niet zouden kunnen gebruiken. Al is het „kunnen" van de verschillende wapens, diensten en treinen in onze verschillende terreinsoorten lang niet voldoende bekend, al laat de samenwerking der verschillende wapens alles, de gezamenlijke oefeningen in die terreinen veel te wenschen over, het is ook een feit, dat een groot deel van Java, voor een groot deel van het jaar, buiten de hoofdwegen voor troepenbe weging weinig, voor veldartillerie als hier, en dus zooveel te meer voor veldartillerie als in Europa, zelfs al worden stukken en voertuigen door ponies getrokken, totaal ongeschikt is In oorlogstijd zal men voor dergelijke artillerie spoedig niet meer over ponies kunnen beschikken en is dan voor dat doel aangewezen op het op Java inheemsche, voor dat doel weinig geschikte ras.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 393