878 Willen wij optreden, zooals het befioort, dan kan en mag de infanterie, onder geen omstandigheid, de steun ontberen van een krachtige, voor haar taak berekende artillerie, der infanterie moreelen en materieelen steun biedende Moreele steun alleen is niet voldoende en daarom is het geens zins aan te bevelen, de bergkanonnen te vervangen door pom poms, de veldkanonnen door 5 c.M. G, kanonnen, al zijn beide voorzien van schilden 1), De Heer v. d, B. vraagt te weinig, de Heer M, te veel Wij vermeenen den middenweg te hebben aangegeven. Gedragen veldgeschut kan geheel op moderne wijze, door den Heer M. zoo duidelijk aangegeven, gebezigd worden en kan der infanterie overal en ten allen tijde steun bieden. „Avant d'adopter une bouche a feu, il faut être fixé sur les principes qui régiront son mode d'emploi" (Langlois). Deze principes worden ons niet kant en klaar thuis bezorgd. Er bestaat een te groot verschil tusschen Indië, speciaal Java, en Europa. Wat de grootste les, door ons uit den Russisch-Japanschen oorlog getrokken, betreft, is wel de onvoorbereidheid ten oorlog van den verdediger en het in alle opzichten voorbereid zijn van den aanvaller De verdediger beschikte op eigen terrein niet over de middelen om in dat terrein te ageeren. Gemis aan gedragen artillerie bond hem aan de vlakte! Daar verliep dan ook de strijd, terwijl de aanvaller zich on aangetast in het bergterrein kon ophouden en van uit en door dat terrein ten alle tijde en in alle richtingen tegen den vijand op de vlakte kon optreden. Het voordeel van het „offensief' kon steeds door hem verkregen worden. „Als einen Grund fiir das Vorgehen der Haupfkrafte in der Ebene kann man anführen, dass die Russen sioh im Gebirge den Japanern ent- schieden nicht gewachsen gezeigt hatten. Das Schwere russische Feld- geschutz war in den Bergen auf ausserordentliche Schwierigkeiten gestos sen und nicht genügend zuseiner tiberlegenen Wirkung gekommen. Das forderte dazu auf das fliichere Gelande aufzusuchen" 2) (Löffler.) 1) I. M. T 1906, blz. 515. 2) Der russisch-japaDische Krieg. Yierteljahrshefte 1905 blz. 186.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 394