879 Japan had na den vrede van Simonoseki zich op den oorlog voorbereid. Aan Russische zijde was in deze richting niets geschied. Het was te voorzien, dat bij een eventueel strijden in Mand- schoerije, tegen wienook, vooral overgedragen artillerie zou moeten beschikt worden. Rusland was echter ziende blind, was op eigen, zij het dan ook geüsurpeerd terrein niet „de" meester, wat het gebruik maken van dat terrein betrof. Japan had den toestand voorzien en kon dan ook bij den aan vang van den oorlog bij het veldleger over 216 bergstukken, tegenover 324 veldstukken beschikken. Toch bleek dit niet voldoende, zoodat op het eind van den oorlog onder 950 veld- vuurmonden over meer dan 40 0 bergkanonnen beschikt werd. Deze bergstukken waren snellaadkanonnen, systeem Arisaka, kal. 7.5 c.M., gewicht 290 K.G., V0 270 M., projectielen G.K. en B.G. van 6 K.G. Bij de Russen deed zich de behoefte aan berggeschut gedurende den oorlog zoodanig gevoelen, dat steeds nieuwe batterijen ervan werden uitgezonden, zoodat op het einde van den oorlog 26 bergbatterijen, totaal 208 stukken, aanwezig waren, ongeacht nog 8 rijdende batterijen van dergelijke vuurmon den. Het uitgezonden Russische berggeschut was het Krupp'sche snelvuurkanon van 7.5 c.M. Ballistisch stond dit geschut in alle opzichten hooger dan het Japansche. Echter, het werd te laat ingezet. Men trachtte de gemaakte fout te herstellen, kon dit gedeel- „Mit Riicksicht auf die Art des Kriegsschauplatzes wird sich aber viel- leicht noch mehr das Fehlen von Qebirgsbatterien fühlbar machen. Die Wege sinds selbst im dem niedrigen Gebirgslande derart, dass fahrende Batterien nicht überall hin zu folgen vermogen und den Pferdematerial verhaltnismassig grosse Anstrengungen zugemutet werden müssen. Sogar in den wenigen ebenen Gebieten kann es in der Regenzeit erwünscht sein, an Stelle von Fahrenden Batterien leichteres Material zur Verfü- gung zu haben. An Gebirgsartillerie sind aber auf russischer Seite nur zwei Selbstandige Batterien vorhanden 1)." (Löffler) 1) Der russiseh-japanische Krieg. Vierteljahrshefte 1904 blz 410.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 395