881 Ehrhardt heeft getracht de werking op te voeren en con strueerde een stuk, dat bij een kal. 7.5 c. M. öf een projectiel gewicht van 5.3 K. G. en een V0 325 M., of een projectielgewicht van 6.5 K. G. en een Y0 275 M. heeft. (Het krupp'sche berg- geschut 7 cM. L/14 heeft een projectielgewicht van 5 K.G. met een V0 275 M.) Door Ehrhardt werd het vermogen van het gedragen geschut niet voldoende verhoogd en wil men deze geschutsoort als lichte veldartillerie hebben, dan gelooven wij, dat de oplossing, door Generaal Körner en ons aangegeven, verder zal voeren. Het door ons geprojecteerde, door Skoda te construeeren geschut staat in vermogen zelfs iets boven het hier beproefde- veldstuk 7 c. M. L/28 Aan den eisch, het balllistisch vermogen van het geschut te velde voor de Indische artillerie te ver- hoogen, zal dus voldaan zijn. Waarom stellen wij echter steeds eischen, die te zwaar zijn,, waarvan we van te voren weten, dat er niet aan voldaan kan woi den Ook Generaal Rohne geeft den weg aan, dien we te volgen hebben. Neemt men de oro-hydrografische kaart van Java, het eiland en het terrein, waar zich, zooals bekend, de hoofdstrijd met den B. V. zal afspelen, voor zich. Slechts op de N. kust van W. Java, bij Soerabaja en bij Semarang vindt men vlaktevorming van eenige beteekenis, doch overigens bestaat het geheele eiland uit minder of meer geaccidenteerd terrein. En juist in dat geaccidenteerde terrein ligt „ons" oorlogsveld Wat onze versterkingen betreft, beginnen we onzen kik- vorschenaard, die anders altijd de laagte en de modder zoekt,, een weinig te verloochenen. Het zoeken naar domineerende punten begint daar zich baan te breken. Yechten zouden we echter nog het liefst in de vlakte, zonder- schootsvelden, zonder uitzicht Op en in het heuvelland, vóór het gebergte, op de hoog-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 397