- 883 Laat toch niet het drijven van „enkelen" hier den doorslag geven! Laat ons toch niet als de Rassen ziende blind zijn Er staat te veel op het spel. Zonder steun van een krachtige, aan het terrein en toestanden aangepaste artillerie kan door ons geen strijd aanvaard worden. „Unbestreitbar ist und bleibt die Artillerie dan starke Gerüst der Slacht! (Löffler.) Zonder dat geraamte, zonder dien steun, leidt men een leger ter slachtbank en daarmee is het pleit beslist! Hetgeen de Heer M. zegt over de groote gevechtsafstanden in Mandschoerije, had ook reeds in hooge mate onze aandacht getrokken. Alleen hij gaat weer te ver Al wordt met de constructie van affuiten, richtmiddelen en het maken van schootstafels gerekend op afstanden van 7 en 8 K.M., de uitwerking zelfs van moderne veldartillerie op zulke afstanden is gering, het controleeren van het vuur zoo be zwaarlijk, dat wij een grens van 6500. M. ook een respec tabele afstand voor veldartillerie meer dan voldoende achten. Schootsvelden voor dergelijke afstanden zijn in onze terreinen voldoende aanwezig, als we maar de vlakte verlaten en in ste de van tegen de kampongs- en begroeiingscoulissen, over deze coulissen heen zien. In verband met het bovenstaande hebben wij pogingen aan gewend om ons geschut ook in dit opzicht aan de thans te stellen eischen te laten voldoen. Het was geconstrueerd op een dracht van 5000 M. Wij wen- schen nu een dracht van 6500 M. Echter op dezen afstand is de horizontale eindsnelheid van een projectiel van 5.4 K. G., verschoten met een V0 4-40 M., te gering en moet aan een projectiel van 6 K. G. met een Yo 400 M. de voorkeur worden gegeven. Evenwel hiervoor is het noodig, dat voor dien afstand aan het kanon op de affuit eene elevatie van 22° 30' of met eenige speling van 24°, gegeven kan worden. Dit kan bij ons project op drie wijzen bereikt worden. Eerstens door de zij wangen der vooraffuit naar achter te ver wijden en te verlengen, zoodat het terugloopende kanon, ook bij

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 399