- 887 munitie bij vallen van projectiel of munitiekorf niet mag voor komen. Hoe groot de spreiding en het doorslagvermogen der spring- stukken, vulkogels of segmenten der door ons voorgestelde B. G. K. zal zijn, moet uit proeven blijken. Als zeker kan nu reeds worden aangenomen, dat ze belangrijk grooter zullen zijn, dan die der springstukken van de tegenwoordige B. G. Het projectiel, waarover we spoedig meer hopen te kunnen meedeelen, kan in verband met de doelen, waartegen het ge bezigd wordt, op wer verschillende wijzen aangewend worden. 1. Met veiligheidsinrichting als vol projectiel. 2. In schokstelling als Granaat. 3. In tijdstelling als Granaat Kartets. 4. In tijdstelling als Brisant-Granaat. Het spreekt van zelf, dat aan een dergelijk projectiel niet volkomen dezelfde eischen als aan een G. of G. K., elk afzon derlijk, gesteld kunnen worden. Het rendement van de G. K. zal b. v. geen 50 pCt. bedragen. Nagegaan moet worden, of het in geringe mate terugstaan van het eenheids-projectiel bij G. of G, K. afzonderlijk, opweegt tegen het belangrijke voordeel in de batterij slechts over eene munitiesoort, tegen anders twee of zelfs drie, te beschikken en tegen een verzekerde munitieaanvulling uit welke artillerie- munitiecolonne ook. De generaal Rohne publiceert in de Vierteljahrshefte für Truppenführung und Heereskunde een opstel: „Ein Beitrag zum Studium der Kolonialartillerie (1)," waar wij veel uit kunnen leeren. R. wijst op het nadeel van het bezigen van verschillende soorten vuurmonden in één kolonie, ook met het oog op de moeilijkheden van munitieaanmaak en munitieaanvoer. Hij wenscht voor iedere kolonie in verband met de toestanden daar en de bestemming van het geschut te komen tot één vuurmond voor die kolonie. Die geschutsoort behoort zich aan de eischen van den daar (1) 1906, Drittes Heft, S. 422.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 403