889 Een uitkomt dus voor hen, die a tort et a travers bereden artillerie willen hebben Overigens kunnen wij onzen lezers de lezing van het artikel van Generaal Rohne niet genoeg aanbevelen. Leest het echter objectief en trekt er de voor „ons" noodige conclusies uit Wij konden ons naschrift niet korter stellen. Het belang der zaak, de verwapening der bereden artillerie van het Indische leger, de ons erachtens verkeerde, voor ons infanteristen noodlottige richting, waarin men zich hiertoe be weegt, verboden ons korter te zijn. „Met nieuw geschut moeten we zeker een 20tal jaren, doen" en dan is het zaak, dat het materieel in verband met onze toe standen en terreinen aan alle billijkerwijze te stellen eischen kan voldoen. Wij kennen de voorstellen voor die verwapening van artilleris- tische zijde gedaan en mocht Regeering en Volksvertegenwoor diging op die voorstellen ingaan, dan is het Indische leger bij Schon aus diesem Grunde muss die erste Fortschaffungsart die Regel, die zweite die Ausnahme bilden. Die Geschütze werden mit vier, die Munitionskarren rait zwei Maultie- ren oder Pferden bespannen Sein. Alle Fahrzeugen erhalten Gabeldeich- seln, zwisschen welche das Handtier einzuspannen ist. Der Protzangen sitzt hart an der Achse, sodass stets ein gewisser Druck der Deichsel vorhanden ist. Die Yordertiere des Geschützes werden vom Sattel, alle andere vom Bock aus gefahren, nur wenn sich ein Reitsattel so kon- struieren lasst, dass er auch als Tragsattel zu verwenden ware, könnte man alle Gespanne vom Sattel aus fakren. Die Gabeldeichsel hat den Vor- zug, dass man auf schmalen Wegen, mit denen man in den Koloniën rechnen muss, die Tiere ohne weiteres vor-, statt nebeneinander span- nee kann. An den Fahrzeugen muss daher eine Einrichtung vorgesehen sein, dass man die Deichselbaume statt an der rechten Seite des Fahr- zeuges symetrisch in dessen Mitte anbringen kann, wie das z. B. bei den Englischen Geschützen der Fall ist." 1). Bij het bergkanon van 7 c.M. M. 1904 (I. M. T. 19C5 blz. 355) construeerde Skoda een platte wagen, waarop, naarmate deze als voor- of achterwagen gebezigd werd, 4 of 8 munitidraagkorven geplaatst en met beugels bevestigd kunnen worden. De wagen is uiteen te nemen, op te laden en vormt een last van 110 K.G. Op een bank van 1 M. breed kunnen op iedere voor- of achterwagen twee bedie ningsmanschappen worden vervoerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 405