893 Het bleek, dat een 800-tal dwangarbeiders ter beschikking van de expeditie konden worden gesteld, zoodat de draagpaarden en ruim 400 dragers op Bali bijeengebracht moesten worden, hetgeen zonder bezwaar geschiedde. Yoor het beheer, het toezicht en de administratie van den trein werd het noodige personeel uitgetrokken, berekend naar den maatstaf aangegeven in de L. I. Y. in verband met L. S. Nu voor de strijd- en draagmiddelen gezorgd was, kon de Intendance verdere maatregelen treffen voor de verpleging, waartoe de noodige overeenkomsten voor levering op nader aan te wijzen plaatsen zouden worden gesloten; een veldbakkerij en slachterij werd georganiseerd, enz. Ter voorkoming van schadelijke gevolgen, voortkomende uit den, in den aanvang altijd te verwachten minder vlotten gang van de leverantiën, zou al dadelijk voor eenige weken vivres bij de expeditie worden medegevoerd, welke met eenigen vooraad reserve veldkleeding, dekens, enz. opgeslagen zouden worden in het uit de Boni expeditie bekende schip „Bromo." Tevens zou de geneeskundige dienst van dat schip zoo noodig gebruik maken als drijvend veldhospitaal, waartoe het op doelmatige wijze zou worden ingericht en reeds van Soerabaja uit de veldapotheek en de uitrusting van het veldhospitaal aan boord zou krijgen. De ondervinding bij de Boni expeditie ten vorigen jare met de bevrachting van de Bromo opgedaan kon hier nuttige vruchten afwerpen. Voor de evacuatie van het oorlogsterrein en den aanvoer van aanvulling aan menschen, dieren en materialen daarheen werden twee schepen aangewezen, waarvan er een. de Fazant, in- zonder tot ziekentransportschip werd ingericht. Soerabaja zou dienen als depot voor troepen en materialen en ter opneming van zieken en gewonden, die verder zoo veel mogelijk naar Malang zouden gezonden worden, waartoe beide plaatsen van de noodige hulpinrichtingen zouden worden voorzien. Voorts zij nog omtrent de samenstelling der expeditie ver meld, dat een paar opnemers er aan toegevoegd werden, terwijl een telegraafafdeeling der genietroepen zou zorgen voor de noodige telefoon- (telegraaf-) verbindingen tusschen de in een latere periode der krijgshandelingen verspreide troependeelen en

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 409