894 het hoofdkwartier. Ten slotte kreeg de bevelhebber de beschik king over een auditeur-militair ten einde zoo noodig een krijgs raad te velde te kunnen instellen, en werden aan den staf nog toegevoegd een veldprediker, een aalmoezenier en een postambte naar 1). Ook aan de Marine zou geen gering aandeel toekomen in de handelingen der expeditiemen denke slechts aan de door haar te verleenen steun bij de landing, bij een mogelijk beschieten van in het binnenland gelegen versterkingen, bij het vasthouden van strandbivaks met landingsdivisiën, enz. Maar vooral zou men in dit geval bijzonder veel nut mogen verwachten van hare inrichtingen voor draadlooze telegrafie, waarmede een verbinding tusschen Zuid-Bali en Ampenan verkregen zou kunnen worden. Reeds den 6en Juni werd een der boven bedoelde bewakings compagnieën, afkomstig van het le Depot-bataljon, naar Singaradja gezonden ten einde de Inlandsche beambten, die aan de Taba- nansche grens toezicht hielden op in- en uitvoer naar en van dit landschap, te beschermen en tevens de uit het Banglische naar Boeleleng voerende wegen te bewaken, dit laatste voorna melijk, omdat er geruchten liepen van een beraamden inval in het gouvernementsgebied. Te voren was een stafkapitein naar Bali gegaan om de noodi- ge gegevens ter plaatse te verzamelen, tot welk einde hem later een inlandsch verkenner werd toegevoegd. Aangezien van toegeven door Badoeng of Tabanan geen spra ke was, niettegenstaande de toegepaste dwangmaatregelen, werd in het einde van Juli overgegaan tot het zenden van een laatste waarschuwing aan die rijkjes, met bedreiging, bij niet toegeven hunnerzijds, geweld te zullen gebruiken om den wil der Regeering te doen eerbiedigen. Toen hierop 27 Augustus door Badoeng en 2 dagen later door Tabanan een weiger achtig antwoord werd gegeven, was de kogel door de kerk en stelde men het vertrek der expeditie vast op 10 September uit Batavia. De laatste voorbereidende maatregelen werden getroffenaan 1) Voor de samenstelling en sterkte der expedionnaire troepenmacht zie bijl. I

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 410