895 de troepen werd de veldkleeding uitgereikt, aan officieren en kader de noodige gegevesn en kaarten van Bali verstrektde reeds te voren met de K. P. M. overeengekomen regeling van den overvoer vastgesteld, dienovereenkomstig bevelen gegeven voor het samentrekken te Batavia en Soerabaja van het per soneel, dat aan de expeditie zou deelnemen en voor den in huur der benoodigde schepen het noodige verzicht2 dagen voor vertrek lagen deze schepen beschikbaar om bevracht te worden, en werden, behalve de verschillende materialen, aan boord van elk schip twee dagen noodrations voor het daarop aanwezige personeel en bovendien 4 dagen vivres voor de geheele exp. macht op een der schepen gebrachtop Bali werd begonnen met de organisatie van de aldaar samen te brengen treinen, waarvoor een deel van het uitgetrokken treinpersoneel al vast, naar dat eiland werd gezonden d'e voor de exp. bestemde dwangarbeiders werden ingeschreven, van controle-nummers voorzien, geregis treerd middels duimafdrukken de Marine trok de expedition- naire zeemacht bii Zuid-Bali samen en richtte het station voor draadlooze telegrafie te Ampenan in, enz. enz., en ten slotte werd al het personeel ge(re)vaccineerd. Als bevelhebber over de expeditionnaire land- en zeemacht trad op de generaal-majoor, adjudant in b. d. van H. M. de Koningin, M. B. Rost van Tonningen, terwijl de leiding der po litieke aangelegenheden kwam aan den Regeeringscommissaris, het lid in den Raad van Ned.-Indië F. A. Liefrinck. Op bovengenoemden datum vertrokken van Priok vier sche pen der K. P. M., die naar een punt op Zuid-Bali rechtstreeks zouden overvoeren den staf der expeditie, de 3 bataljons infan terie, elk met de daarbij behoorende administratie, geneeskundi ge sectie en korpstrein, de cavalerie, de genie en een groot deel der hulpdiensten, terwijl een dag later van uit Soerabaja naar datzelfde punt een schip der K. P. M. vertrok met de 2e be wakingscompagnie, hooger bedoeld, de artillerie en de rest der hulpdiensten. De bewakingscompagnie was bestemd voor Gianjar, eensdeels ter bescherming van de bevolking tegen mo. gelijke geweldmaatregelen van Bangli of de Kloengkoengsche enclaves, anderdeels ter bewaking van de voor de expeditie bijeengebrachte voorraden bouwmaterialen en zoo noodig ter

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 411