896 vergemakkelijking van de aanwerving van dragers voor den trein. De draagpaarden zouden grootendeels te Boeleleng bij eengebracht worden en t. g. t. van daar gehaald worden door een der vrijkomende schepen van de K. P. M. Op de reede van Sanoer lag den 12en September in den na middag de geheele expeditionnaire macht vereenigd. Aan ma rineschepen waren reeds den 10eu t.v. daar aanwezig: Hertog Hen drik, Koningin Regentes, de Ruyter, Zeeland, Mataram, Serdang en Flores, waarbij zich al spoedig voegden de Koetei met de Bromo op sleeper, de Fazant en de Tegal, terwijl op den 12en nog kwam de Kon. Wilhelmina met den Regeerings-Commissa- ris aan boord. Nog dienzelfden middag ging het ultimatum aan Badoeng en Tabanan aan wal. In de eerste plaats werd Badoeng tot de orde gebracht. Een blik op de kaart hier is verder zonder meer steeds sprake van de schetskaart van Midden-Bali op 1100000, gevoegd bij het le gedeelte van aflev. 10 van dit tijdschrift doet zien, dat Badoeng uit een groot middenstuk bestaat, waaraan naar Z. en N. langgestrekte aanhangsels: eerstbedoelde gevormd door de landtong en den Tafelhoek, laatstbedoelde uitmakende, in hoofdzaak, het ingelijfde deel van Mengwi. Tevens ziet men, dat het rijkje grootendeels uit vlakland bestaat. De tafelhoek is een schaarsch bevolkt schiereiland, alleen belangrijk om zijn bijzondere tempels in of bij de desa's Djimbaran en Oengaran (aan de O. kust, niet op de kaart). Dit rijkje maakte vroeger een federatie van drie landschappen uit: Den Pasar, Pametjoe- tan en Kësiman, waarvan om beurten een der vorsten den staat naar buiten vertegenwoordigde en als voornaamste optrad. Zoo was gedurende den Java-oorlog de radja van Pametjoetan de hoofd- vorst, in den laatsten tijd bekleedde die van Den Pasar deze waardigheid. Kësiman heeft sinds dertig jaar zijn onafhankelijk bestaan ingeboet door gebrek aan wettige opvolgers voor den troon en is sedert voor goed onder Den Pasar gekomen, bij welks vorst de afstammelingen van het Kesimansche huis tot in 1904 den belangrijken post van mantja negara vervulden. De kleinzoon van den laatsten rijkbestuurder was gewoon poenggawa van Kësiman.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 412