897 De beweerde goede gezindheid van dezen 22-jarigen moest, met het oog op de ligging van het desa-complex Kësiman ten ten opzichte van Gianjar van waar wij verschillende voorra den en hulpkrachten moeten betrekken, zie boven en het complex Den Pasar-Pametjoetan voor ons van zeer groot belang zijn. Kësiman is door een goeden, voor alle wapens geschikten weg van gem. 4 M. breedte met Gianjar verbondenalleen bij de grens is deze weg smal en minder goed onderhouden. Het bleek echter, dat de poenggawa aan den oproep zijns vorsten gevolg zoude hebben gegeven, zoo hij niet door zijn onderdanen was vermoord. De hoofd vorst van Badoeng Goesti G'dé Ngoerah Den Pasar was dertig jaar oud, niet verslaafd aan opium, uiterlijk kalm doch volgens anderen zeer opvliegend, stijfhoofdig en zeer ge streng. Maar ook was hij onbetrouwbaar en deed alsof hij geen Maleisch verstond, ofschoon hij wel die taal leestook Javaansch bestudeerde deze vorst. Men beweert dan ook, dat hij den blauwen bril, waarmede hij altijd getooid was, alleen opzette om de uitdrukking zijner oogen te verbergen. Zijn medebestuurder Goesti Ngoerah Pametjoetan was door krankzinnigheid ongeschikt tot regeeren, en werd dan ook ver tegenwoordigd door een neef, Goesti Ngoerah Madé. Evenwel had de vorst van Den Pasar een overwegenden invloed op het bestuur, nog versterkt door zijn huwelijk met een dochter van den vorst van Pametjoetan, die geen zoons had, zoodat bij diens overlijden G. G. Ng. Den Pasar hem zou hebben opgevolgd. De invloedrijkste man aan het hof was Goesti Ngoerah Adji, afkomstig uit Gianjar, wiens vader als zoon werd aangenomen door den vader van den tegenwoordigen vorst. Uit het vorenstaande is het duidelijk, waarom de desa's Kësi man, Den Pasar en Pametjoetan beide laatsten tot één gegroeid in den aanvang zoo'n belangrijke rol hebben gespeeld bij de militaire handelingen. Pabean Sanoer de havenplaats van Sanoer is een Chinee- sche nederzetting met voor troepenlogies geschikte gebouwen en wordt door een 4 a 5 M. breeden weg met laatstgenoemde desa verbonden een paar waterleidingen snijden dezen weg doch leveren geen hinderpalen voor troepenbewegingen op. Vóór men

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 413